To, co się wiąże z Solidarnością do dziś jest moim najważniejszym doświadczeniem w życiu - powiedział w poniedziałek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, 30 lat temu działacz pierwszej Solidarności.
W rozmowie w TVP Info Buzek podkreślił, że to właśnie Polacy "przywrócili świetność słowu +solidarność+", rozumianemu jako wspólnota działania w imię wspólnych interesów i jako walka bez przemocy o prawa człowieka i wolność narodu.
"Dziś jesteśmy strażnikami tego słowa. My wprowadziliśmy je na światowe salony" - mówił Buzek. Jak podkreślił, solidarność jest potrzebna także dziś, w wielu miejscach na świecie, a także w samej Unii Europejskiej, gdzie należy właśnie w imieniu całej wspólnoty myśleć o gospodarce, przezwyciężaniu kryzysów, walce z terroryzmem itp.
"Była generacja wojny i Powstania Warszawskiego. Pokolenie Solidarności, to generacja zwycięstwa. Przecież nawet ci, którzy w latach 80. chcieli +ukręcić nam głowę+, dołączyli do nas po 1989 r. Spadkobiercy tamtej partii także namawiali do wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Ale trzeba pamiętać, kto to zaczął" - powiedział Buzek.
Jak mówił b. premier, który był wówczas działaczem NSZZ "Solidarność", 30 lat temu związkowcy wiedzieli, że "podstawą działania jest wolność obywateli. "Stąd napisany na zjeździe Solidarności program +Rzeczpospolitej samorządnej+. Stąd uchwalone wtedy posłanie do narodów, które było dla tych narodów bardzo ważne, mówiła o nim Wolna Europa. Do dziś w Parlamencie Europejskim podchodzą do mnie posłowie z państw Europy Wschodniej i mówią: +pamiętamy+" - opowiadał Buzek, który w 1981 r. przewodniczył I Krajowemu Zjazdowi Delegatów NSZZ "Solidarność".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.