Groby i skalne ołtarze z I-IV wieku odkryto w Syrii

Zespół wykutych w skale dużych starożytnych wnęk oraz rzymskich i bizantyjskich miejsc pochówku z I-IV w. n.e. odkryli w południowo-zachodniej Syrii tamtejsi archeolodzy - informuje serwis internetowy Global Arab Network.

Odkrycia dokonano na stanowisku Ein Mnin u podnóża gór Antyliban, w pobliżu miejscowości Maloula położonej ok. 50 kilometrów na północny-wschód od Damaszku - stolicy kraju.

Jak poinformował Mahmoud Hammoud, dyrektor Biura Archeologii Okręgu Damaszek, kierujący pracami zespołu naukowców, jedna z odnalezionych wnęk wykutych w wapiennej skale zawiera trzy ołtarze, przy których prawdopodobnie odprawiano pomocnicze rytuały obok pobliskiej świątyni.

Archeolodzy odnaleźli też kilka wydrążonych w kamieniu miejsc pochówku, pochodzących z okresu I-IV w. n.e., z których jedno zawiera pięć pojedynczych grobów. Wśród wydobytych darów ofiarnych z wyposażenia grobów znajdują się bransolety i pierścienie z brązu.

Hammond zapowiedział, że najnowsze znaleziska - razem z zestawem artefaktów odkrytych wcześniej w tej samej okolicy - będą eksponatami w muzeum w Maloula. Władze Okręgu Damaszek planują otworzyć placówkę koło stanowiska Mar Taqla, gdzie znajduje się klasztor św. Tekli i ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan.

Na stanowisku Mar Taqla znajdują się również wykute w skale świątynie z okresu rzymskiego, a w Ein Mnin badacze odkryli ślady osadnictwa z I tysiąclecia p.n.e. oraz okresu hellenistycznego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »