Wakacje na drogach

773 osoby zginęły, ponad 10 tys. zostało rannych w 7 628 wypadkach - to bilans tegorocznych wakacji na polskich drogach. Jak podkreślają policjanci, mimo to na drogach było nieco bezpieczniej niż przed rokiem.

W porównaniu z rokiem 2009 mniej było zarówno wypadków - o 410 - jak i osób zabitych - o 90 - oraz rannych - o 684.

Z danych KGP wynika, że w lipcu br. doszło do 3919 wypadków. Zginęło w nich 381 osób, a 5 182 zostały ranne. Tragiczniejszy był sierpień - w 3 709 wypadkach zginęły 392 osoby, a rannych zostało 4 830.

"Główną przyczyną wypadków była jak zwykle brawura kierujących - niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wyprzedzanie na trzeciego i przed wzniesieniem" - ocenił w rozmowie z PAP Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Policjanci zatrzymali w te wakacje 33 454 nietrzeźwych kierowców, o ponad 3,2 tys. mniej niż rok temu.

"To nadal ogromna liczba, tym bardziej, że 1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca nietrzeźwych kierujących. Każdy, kto, będąc pod wpływem alkoholu, usiądzie za kierownicą i spowoduje wypadek, w którym inna osoba poniesie śmierć lub dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu, straci dożywotnio prawo jazdy. Jeśli ucieknie z miejsca zdarzenia, spotka go ta sama kara" - przypomniał Hajdas. Dodał, że jazda w stanie nietrzeźwym (gdy kierowca ma więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi) jest przestępstwem, za które grozi do dwóch lat więzienia.

Z policyjnych danych dotyczących wakacji wynika też, że wśród rannych i zabitych znaczącą grupę stanowili piesi i rowerzyści.

"W przypadku zderzenia z pojazdem nie mają oni praktycznie żadnych szans na przeżycie. Dlatego w te wakacje przeprowadziliśmy akcje profilaktyczno-edukacyjne: +Pieszy+ i +Rowerem bezpiecznie do celu+. W ramach pierwszej kampanii policjanci pouczali pieszych, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Zwracali uwagę m.in. na to, że to właśnie piesi często są sprawcami wypadków, przechodząc przez jezdnię w miejscu do tego nieprzeznaczonym, lub idąc niewłaściwą stroną drogi. Zachęcali ich, podobnie jak rowerzystów, do noszenia +odblasków+, które poprawiają ich widoczność na drodze" - dodał Hajdas.

Z kolei w ramach akcji "Rowerem bezpiecznie do celu" policjanci zachęcali do korzystania ze ścieżek rowerowych i pouczali o konieczności jeżdżenia w kaskach.

W te wakacje, jak co roku, na drogach więcej było policyjnych patroli. Szczególnie w weekendy prowadzono wzmożone kontrole prędkości z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwości, stanu technicznego aut czy sposobuy przewożenia najmłodszych. W ramach akcji "Bus" funkcjonariusze kontrolowali też autokary, którymi przewożone były dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »