Ruch pomoże czytać ze zrozumieniem

Nowoczesną metodę kinezjologii edukacyjnej, czyli ruchu i ćwiczeń w czasie zajęć lekcyjnych, stosować będą od września nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlance koło Radomia. Ćwiczenia mają ułatwić uczniom koncentrację i szybsze czytanie ze zrozumieniem.

Pomysłodawczyni projektu, dyrektorka szkoły w Jedlance, Beata Jagielska, powiedziała PAP, że eksperymentem objętych zostanie około 50 uczniów w wieku od 8 do 12 lat.

Każdy dzień w szkole rozpoczynać się będzie od rutynowych ćwiczeń. "Są to ćwiczenia aktywujące i integrujące pracę poszczególnych ośrodków mózgu. Ich celem jest pełne uaktywnienie funkcjonowania obydwu półkul mózgowych, wspomaganie indywidualnego stylu i tempa uczenia się dziecka oraz pokonania stresu edukacyjnego" - wyjaśniła Jagielska.

Jednym z ćwiczeń są tzw. ruchy naprzemienne, czyli np. dotykanie prawym łokciem lewego kolana, a następnie lewym łokciem prawego kolana. W tym ćwiczeniu - według Jagielskiej - chodzi o równoczesne pobudzenie obydwu półkul mózgowych. "Te proste ćwiczenia są doskonałe do aktywacji pełnego funkcjonowania umysłu i ciała przed wszystkimi zajęciami edukacyjnymi" - podkreśla pomysłodawczyni.

Dzieci, które biorą udział w eksperymencie, podzielono na grupy ze względu na tempo czytania i umiejętności czytania ze zrozumieniem. Uwzględniono również ich umiejętności komunikowania się i współpracy z otoczeniem, organizacji pracy, podstawowe zainteresowania oraz umiejętność skupienia uwagi. Nauczyciele stosujący metodę wzięli też pod uwagę inne predyspozycje dzieci, m.in. to czy są one tzw. wzrokowcami czy słuchowcami.

Na koniec roku szkolnego początkowe wyniki badań zostaną porównane z efektami końcowymi.

Według Jagielskiej, zastosowanie kinezjologii edukacyjnej w szkole ma poprawić efekty kształcenia uczniów. Dzieci, dzięki ćwiczeniom, będą czytać w lepszym tempie i lepiej rozumieć tekst czytany. Ponadto - jak podkreśla dyrektorka szkoły - dzięki tej metodzie zwiększy się zainteresowanie uczniów słowem pisanym, a ich zasób słownictwa stanie się bogatszy.

Przed przystąpieniem do projektu każdy nauczyciel przeszedł specjalistyczne szkolenia, które sfinansował wójt gminy Jedlińsk. Szkoła uzyskała także zgodę ministra edukacji narodowej na wprowadzenie nowej metody.

Badania będą prowadzone pod opieką naukowców z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, na podstawie programu edukacyjno-terapeutyczno-rozwojowego "Jak się ruszasz, tak się uczysz", rekomendowanego przez Polskie Stowarzyszenie Kinezjologów.

«« | « | 1 | » | »»
 • STOP OKULTYZMOWI W SZKO
  11.11.2010 10:44
  A czy dyrektorka szkoły w Jedlance pomoże dzieciom i ich rodzicom w dotarciu do ks egzorcysty?
  Po jej eksperymentach szybko tam trafią.
  Zainteresowanym polecam artykuły na temat szkodliwości kinezjologii ks egzorcystów oraz Ks.Posackiego i Ks.Zwolińskiego
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »