Chcą tylko pomnika

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej ponownie apeluje o poparcie inicjatywy budowy pomnika przed kościołem karmelitów w Warszawie, usytuowanego obok Pałacu Prezydenckiego.

Członkowie komitetu organizują w tej sprawie w czwartek w Warszawie konferencję prasową. Ma w niej wziąć udział m.in. Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce.

O wybudowanie pomnika Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy komitet apelował już w połowie sierpnia.

W przesłanym PAP oświadczeniu członkowie komitetu wskazują, że pomnik powinien być wzniesiony obok Pałacu Prezydenckiego, naprzeciw kościoła karmelitów. Natomiast tam, gdzie stoi dziś krzyż, powinna zostać umieszczona tablica, która będzie upamiętniać miejsce, w którym modlili się Polacy.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej powstał 14 sierpnia. W jego skład weszli m.in. dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, adwokat, obrońca w procesach politycznych Wiesław Johann, socjolog z Polskiej Akademii Nauk dr Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obecnie w stolicy powstaje już pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w Alei Profesorskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach. Obelisk, którego odsłonięcie jest planowane na 1 listopada, ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Przeciwnicy przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego domagają się pomnika na miejscu krzyża po jego przeniesieniu. Pomnik miałby przedstawiać 96 dłoni w różnych gestach, oplatających obelisk; autorem projektu jest Maksymilian Biskupski. Zwolennicy tego rodzaju upamiętnienia nie godzą się na inną lokalizację monumentu.

12 sierpnia na elewacji Pałacu Prezydenckiego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską i jej ofiary. Kolejna tablica, ufundowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, znalazła się w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Także u zbiegu ulic Orszady i Hlonda na granicy dzielnic Ursynowa i Wilanowa postawiono granitową kapliczkę z napisem "Katyń 1940-2010. W hołdzie".

Kancelaria Prezydenta zapowiada też, że w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w niedługim czasie zostanie odsłonięta druga tablica upamiętniająca parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich oraz tragicznie zmarłych pracowników Kancelarii Prezydenta a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dwie tablice poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej mają zostać odsłonięte również w gmachu Sejmu. Uroczystość może się odbyć już 10 października. Jedna z tablic ma upamiętnić wszystkich parlamentarzystów, którzy zginęli pod Smoleńskiem, druga będzie poświęcona marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Irena
  01.09.2010 20:26
  Rozmywa się uczczenie pamięci ofiar katastrofy- tu tablica, tam kapliczka a wystarczyłby jeden pomnik w ważnym dla Polski miejscu- w stolicy na trakcie znanym w kraju i zagranicą.
 • Iskra
  02.09.2010 01:01
  Od dluzszego czasu obserwuje rozne wpisy. Jako czlowiek wierzacy mam prawo zapytac czego pragnalbym dla ofiar tej nieszczesliwej katastrofy.
  Otoz pragnalbym aby Ci ludzie zostali wynagrodzeni przez Boga, za wszelkie dobro jakie wyswiadczyli i aby dobry Bog przebaczyl im te winy jakie sie dopuscili z racji ulomnosci naszej ludzkiej natury. Moim pragnieniem jest aby Ci ludzie cieszyli sie wiecznym szczesciem.
  Zastanawiam sie czego chca tragicznie zmarle ofiary od nas. Mysle, ze ich zyczeniem moglo by byc aby z ich smierci wyniklo jakies dobro dla Ojczyzny, ktora potrzebuje naszej osobistej odpowiedzialnosci, potrzebuje wiecej naszego zangazowania, w budowaniu dobra wspolnego, ktore to dobro byloby najwspanialszym pomnikiem i znakiem zywej pamieci o tych patriotach.
 • ksiadzmar
  02.09.2010 06:32
  Platformie widać tylko o to chodzi, by rozmyć pamięć. Nikt im nie kazał stawiać pomnika na Powązkach, wieszać tablic przed i w pałacu, sami to wymyślili a pomnika przed postawić nie chcą...więc o co im tak na serio chodzi?Ten co to wszystko zaczął ma tylko moc by to skończyć niech on się już dalej nie kompromituje...do Brukseli poleciał całować d... już dość tych jego pustych sloganów, jak na razie to taką pusto mowę uprawia zero konkretów...
 • Iskra
  02.09.2010 16:50
  Platformie widać tylko o to chodzi, by rozmyć pamięć. Nikt im nie kazał stawiać pomnika na Powązkach, wieszać tablic przed i w pałacu, sami to wymyślili a pomnika przed postawić nie chcą...więc o co im tak na serio chodzi?

  Szanowny internauto, jesli piszesz tak jak piszesz, to zaznacz, ze to robisz od siebie ,na katolickim czasopismie w sposob jasny i oczywisty prowadzisz polityczna kampanie i okularami PiS-u oceniasz tych, ktorzy nie sa ta partia, ktora miala swoj moment rzadzenia i poprostu na razie w wyniku demokratycznych procesow jest tam gdzie jest.
  Wyboru sa co jakis czas, moze dzieki twojej szanowny internauto kampanii PiS wygra wyboru. Czy przez to polepszy sie pozycja wspolnoty, wiecej ludzi zacznie sie spowiadac, chodzic to komunii swietej, bedzie wiecej chrztow i bierzmowan? Szanowny internauta zobaczy. W mojej opinii to winno go bardziej interesowac jak o co chodzi PO w polityce jaka prowadzi. Odpowiedz na to jest prosta sprawowac wladze, utrzymac wladze, realizowac swoje proejkty i myslec o takiej formie pokazywania siebie aby wygrac wybory. PO osiegnela wladze dzieki kartkom wyborczym nie rosyjskim bagnetom i PO mysli za pomca tych kartek utrzymac swoja wladze oby tak samo myslalo PiS.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »