Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej ponownie apeluje o poparcie inicjatywy budowy pomnika przed kościołem karmelitów w Warszawie, usytuowanego obok Pałacu Prezydenckiego.
Członkowie komitetu organizują w tej sprawie w czwartek w Warszawie konferencję prasową. Ma w niej wziąć udział m.in. Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce.
O wybudowanie pomnika Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy komitet apelował już w połowie sierpnia.
W przesłanym PAP oświadczeniu członkowie komitetu wskazują, że pomnik powinien być wzniesiony obok Pałacu Prezydenckiego, naprzeciw kościoła karmelitów. Natomiast tam, gdzie stoi dziś krzyż, powinna zostać umieszczona tablica, która będzie upamiętniać miejsce, w którym modlili się Polacy.
Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej powstał 14 sierpnia. W jego skład weszli m.in. dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, adwokat, obrońca w procesach politycznych Wiesław Johann, socjolog z Polskiej Akademii Nauk dr Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Obecnie w stolicy powstaje już pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej w Alei Profesorskiej na stołecznych Wojskowych Powązkach. Obelisk, którego odsłonięcie jest planowane na 1 listopada, ma mieć formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części, umieszczonego na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.
Przeciwnicy przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego domagają się pomnika na miejscu krzyża po jego przeniesieniu. Pomnik miałby przedstawiać 96 dłoni w różnych gestach, oplatających obelisk; autorem projektu jest Maksymilian Biskupski. Zwolennicy tego rodzaju upamiętnienia nie godzą się na inną lokalizację monumentu.
12 sierpnia na elewacji Pałacu Prezydenckiego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską i jej ofiary. Kolejna tablica, ufundowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, znalazła się w stołecznej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Także u zbiegu ulic Orszady i Hlonda na granicy dzielnic Ursynowa i Wilanowa postawiono granitową kapliczkę z napisem "Katyń 1940-2010. W hołdzie".
Kancelaria Prezydenta zapowiada też, że w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w niedługim czasie zostanie odsłonięta druga tablica upamiętniająca parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich oraz tragicznie zmarłych pracowników Kancelarii Prezydenta a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Dwie tablice poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej mają zostać odsłonięte również w gmachu Sejmu. Uroczystość może się odbyć już 10 października. Jedna z tablic ma upamiętnić wszystkich parlamentarzystów, którzy zginęli pod Smoleńskiem, druga będzie poświęcona marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.