Bóg niepotrzebny do stworzenia świata

Bóg nie był potrzebny do stworzenia świata a Wielki Wybuch był nieuniknioną konsekwencją praw fizyki - pisze w swojej najnowszej książce znany brytyjski fizyk Stephen Hawking.

W "The Grand Design" (Wielki projekt), napisanej wspólnie z Amerykaninem Leonardem Mlodinowem, Hawking twierdzi, że nowa teorie fizyczne sprawiają, iż stwórca wszechświata staje się zbyteczny - wynika z opublikowanych w czwartek przez "Times" fragmentów książki.

"Ponieważ istnieją takie prawa, jak grawitacja, wszechświat może i będzie tworzył się z niczego. Spontaniczne tworzenie jest przyczyną tego, że istnieje raczej coś niż nic, dlatego istnieje wszechświat, istniejemy my - pisze Hawking. - Nie ma potrzeby angażowania Boga, by podpalił lont i sprawił, że wszechświat zaczął działać".

Hawking, który zyskał światowy rozgłos dzięki napisanej w 1988 roku "Krótkiej historii czasu", w przystępny sposób opisującej początki wszechświata, prowadzi badania m.in. nad zjawiskiem czarnych dziur i grawitacją kwantową.

W "Krótkiej historii czasu" pisał, że "jeśli stworzymy pełną teorię (wszechświata), będzie to ostateczny triumf ludzkiego rozumu - wówczas bowiem poznamy myśli Boga".

W najnowszej książce stwierdza natomiast, że odkrycie w 1992 roku planet krążących wokół innych niż Słońce gwiazd pomogło w dekonstrukcji poglądów ojca współczesnej fizyki Isaaca Newtona, że wszechświat nie mógł powstać z chaosu i został stworzony przez Boga.

"To czyni przypadkowość naszych ziemskich warunków planetarnych, jednego Słońca, szczęśliwej kombinacji odległości pomiędzy Ziemią a Słońcem i ich masy, znacznie mniej wyjątkową i znacznie mniej przekonującym dowodem, że Ziemia została dokładnie zaprojektowana tylko po to, by zadowolić istoty ludzkie" - pisze naukowiec w najnowszej książce.

Jako 20-latek Hawking zachorował na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba doprowadziła do tego, że obecnie jest prawie całkowicie sparaliżowany. W latach 1977-2009 był profesorem prestiżowej katedry uniwersytetu w Cambridge, tej samej, którą swego czasu zajmował sir Isaac Newton.

«« | « | 1 | » | »»
 • milijon
  24.01.2012 19:03
  Do Chrisx09
  Odpowiedź jest prosta: Gdy Mojżesz zapytał się Boga o Jego imię, Ten odpowiedział: JESTEM KTÓRY JESTEM. On po prostu jest, czyli istnieje, a jego jestestwo determinuje sama Jego natura czyli istność. Dlatego Boga nikt nie musiał stwarzać, by zaistniał, przeciwnie skutkiem Jego istnienia jest porządek tworzenia, tak jak skutkiem słońca jest światło i ciepło. Tak więc na 3000 lat przed nami sam Bóg wyprzedził nasze zarozumialstwo :NIE MA BOGA. Powiedzieć: NIE MA BOGA, TO tak jak zanegować własne istnienie. Masz rację "NIE MA BOGA" takiego, którego stworzyłeś sobie we własnej wyobraźni na obraz i podobieństwo swoje, czyli "wymyślonego do kontroli ludzi i narzucania im swojego sposób myślenia". Nikt nie musiał Go wymyślać, ponieważ On sam się nam objawił i daje dowody Swej obecności. Jeśli ty negujesz Jego istnienie to twój osobisty problem percepcji świata ograniczonej do subiektywnych wrażeń. Otwórz się na obiektywną Prawdę, a przekonasz się, że Bóg jest zawsze i wszędzie, dostrzeżesz Go, jeśli poznasz Go takim jakim On naprawdę jest, a On jest MIŁOŚCIĄ.
 • tsz
  23.08.2012 10:29
  Ponieważ istnieją takie prawa, jak grawitacja, wszechświat może i będzie tworzył się z niczego.

  PYTANIE: skąd się te prawa wzięły, panie Hawking?
 • Utu
  12.04.2014 20:26
  To ciekawe, że Pan Hawking, który jako człowiek jest zredukowany właściwie do swojego umysłu, próbuje sprowadzić działanie Pana Boga do praw fizyki.
 • łebere
  15.12.2015 10:32
  nieee... jak możecie tego gościa brać na poważnie. "Wielki wybuch? co wybuchło? Skąd się wzięło to co wybuchło? - takie pytania zadają już dzieci jak o tym słyszą"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »