Jak wspierać dzieci z ADHD?

Dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą poznać metody, które pozwolą uczniom z tym schorzeniem lepiej sobie radzić w szkole - mówili psycholodzy i psychiatrzy w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Dąbkowski podkreślił też ważną rolę rodziców i nauczycieli w procesie terapeutycznym dziecka z ADHD. "Rodzice i nauczyciele, którzy na co dzień obserwują takie dziecko, powinni mieć na tyle dużą wiedzę, by mu pomóc. Ktoś jednak musi im ją dostarczyć" - powiedział.

Taki jest też cel warsztatów organizowanych dla psychologów i pedagogów szkolnych. "Chcemy, aby psycholodzy i pedagodzy wypracowali na nich model wsparcia dziecka z ADHD w szkole, a następnie przekazywali nauczycielom, jakie strategie powinni zastosować, by pomóc każdemu dziecku z tym zaburzeniem" - tłumaczył Kołakowski.

Chodzi o przyswojenie sobie pewnych algorytmów, dotyczących m.in. tego, gdzie w klasie posadzić dziecko z ADHD. Powinno ono siedzieć z przodu, blisko nauczyciela, który co jakiś czas musi podejść do ucznia i przypomnieć mu, na czym ma się skupić, powinno to być miejsce przy ścianie, a nie przy oknie, bo widok przez nie będzie rozpraszający.

Ważne jest też, by dzieciom z ADHD nie obniżać ocen z zachowania za objawy typowe dla zaburzenia, z którymi nie mogą sobie dać rady, jak zapominanie o przyborach, o odrobieniu pracy domowej, niekończenie zadań, niezapamiętywanie poleceń. "Możemy to robić jedynie wówczas, gdy pojawią się zachowania niestosowne, z premedytacją, np. dziecko ugryzie nauczycielkę" - tłumaczył Kołakowski.

Jak podsumował prof. Tomasz Wolańczyk, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, udzielając dziecku z ADHD wszechstronnej pomocy, również w szkole, możemy uchronić je przed wypadkiem drogowym, przerwaniem edukacji, a w przyszłości - przed ciągłymi zmianami pracy, tworzeniem nietrwałych związków oraz problemami z wychowywaniem własnych dzieci.

Więcej informacji na temat programu "Dziecko i świat za pan brat" oraz na temat warsztatów dla pracowników oświaty można znaleźć na stronie internetowej www.adhdonline.pl

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »