Dzieci z ADHD mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele muszą poznać metody, które pozwolą uczniom z tym schorzeniem lepiej sobie radzić w szkole - mówili psycholodzy i psychiatrzy w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.
Dąbkowski podkreślił też ważną rolę rodziców i nauczycieli w procesie terapeutycznym dziecka z ADHD. "Rodzice i nauczyciele, którzy na co dzień obserwują takie dziecko, powinni mieć na tyle dużą wiedzę, by mu pomóc. Ktoś jednak musi im ją dostarczyć" - powiedział.
Taki jest też cel warsztatów organizowanych dla psychologów i pedagogów szkolnych. "Chcemy, aby psycholodzy i pedagodzy wypracowali na nich model wsparcia dziecka z ADHD w szkole, a następnie przekazywali nauczycielom, jakie strategie powinni zastosować, by pomóc każdemu dziecku z tym zaburzeniem" - tłumaczył Kołakowski.
Chodzi o przyswojenie sobie pewnych algorytmów, dotyczących m.in. tego, gdzie w klasie posadzić dziecko z ADHD. Powinno ono siedzieć z przodu, blisko nauczyciela, który co jakiś czas musi podejść do ucznia i przypomnieć mu, na czym ma się skupić, powinno to być miejsce przy ścianie, a nie przy oknie, bo widok przez nie będzie rozpraszający.
Ważne jest też, by dzieciom z ADHD nie obniżać ocen z zachowania za objawy typowe dla zaburzenia, z którymi nie mogą sobie dać rady, jak zapominanie o przyborach, o odrobieniu pracy domowej, niekończenie zadań, niezapamiętywanie poleceń. "Możemy to robić jedynie wówczas, gdy pojawią się zachowania niestosowne, z premedytacją, np. dziecko ugryzie nauczycielkę" - tłumaczył Kołakowski.
Jak podsumował prof. Tomasz Wolańczyk, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, udzielając dziecku z ADHD wszechstronnej pomocy, również w szkole, możemy uchronić je przed wypadkiem drogowym, przerwaniem edukacji, a w przyszłości - przed ciągłymi zmianami pracy, tworzeniem nietrwałych związków oraz problemami z wychowywaniem własnych dzieci.
Więcej informacji na temat programu "Dziecko i świat za pan brat" oraz na temat warsztatów dla pracowników oświaty można znaleźć na stronie internetowej www.adhdonline.pl
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.