Władze obwodu smoleńskiego chcą, aby na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M stanęła katolicka kaplica - poinformował w czwartek PAP rzecznik gubernatora regionu Andriej Jewsiejenkow.
"Kaplica byłaby częścią zespołu memorialnego planowanego na miejscu tragedii. Wszystko zależy jednak od tego, jaka będzie koncepcja tego kompleksu i kto wygra konkurs na jego projekt" - powiedział.
Rzecznik podkreślił, że stronie rosyjskiej zależy, by był to konkurs wspólny, międzynarodowy. "Czekamy na propozycje Polski. Niedawno (27 sierpnia - PAP) był u nas ambasador Polski Jerzy Bahr. Temat ten był poruszany" - dodał.
Jewsiejenkow przekazał, że sprawa wspólnego konkursu na projekt pomnika ofiar katastrofy pod Smoleńskiem miała też być jednym z tematów czwartkowych rozmów szefów MSZ Rosji i Polski, Siergieja Ławrowa i Radosława Sikorskiego w Warszawie.
O upamiętnieniu ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego z gubernatorem obwodu smoleńskiego Siergiejem Antufjewem w maju rozmawiał już p.o. prezydenta RP Bronisław Komorowski. Antufjew oświadczył wtedy, że prace można będzie rozpocząć, gdy tylko zostaną wyjaśnione przyczyny tragedii. Zapowiedział też, że Polska zostanie zaproszona do udziału w tym przedsięwzięciu.
O budowie pomnika upamiętniającego ofiary Antufjew w czerwcu rozmawiał także z ministrem kultury Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Awdiejewem, który w tym celu przyjechał do Smoleńska. Odwiedził wówczas także zespół memorialny w pobliskim Lesie Katyńskim, którego częścią jest Polski Cmentarz Wojenny.
Z inicjatywą wzniesienia pomnika na miejscu katastrofy polskiego Tupolewa już kilka dni po tragedii wystąpiła Duma (parlament) Obwodu Smoleńskiego. Deputowani zaznaczyli, że decyzje w tej sprawie powinny podjąć wspólnie Rosja i Polska.
Swój projekt takiego pomnika przygotowali już pracownicy lotniska Siewiernyj. Proponują oni, by stanął około 300 metrów od progu pasa, w miejscu, gdzie leżało najwięcej fragmentów maszyny.
10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Polska delegacja leciała do Katynia na uroczystości państwowe upamiętniające 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.