Dalszy spadek zachorowań odnotowano w Wuhan w Chinach. Z kolei w Korei Południowej po raz pierwszy więcej pacjentów wyzdrowiało, niż zachorowało z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Na całym świecie do piątku rano odnotowano ponad 135 tys. zakażeń oraz prawie 5 tys. zgonów - wynika z danych WHO.
Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że w czwartek w mieście Wuhan, gdzie wybuchła epidemia Covid-19, po raz kolejny spadła liczba nowych zakażeń. W czwartek zarejestrowano tam jedynie pięć nowych przypadków infekcji, mniej niż w środę, kiedy było ich osiem. W całej prowincji Hubei, które siedzibą jest Wuhan, od ośmiu dni nie odnotowano nowych zakażeń (poza Wuhan).
W Korei Południowej, gdzie poza Chinami wybuchła największa epidemia koronawirusa w Azji, po raz pierwszy więcej pacjentów wyzdrowiało, niż zachorowało z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podało, że w czwartek zarejestrowano 110 nowych przypadków, a 114 pacjentów tego dnia wyzdrowiało. W sumie odnotowano dotąd prawie 8 tys. zakażeń, a 70 najciężej chorych pacjentów zmarło.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do tej pory zgłoszono na całym świecie ponad 135 tys. zakażeń oraz prawie 5 tys. zgonów. Wyzdrowiało dotąd prawie 70,5 tys. chorych. 90 proc. zakażeń (54 tys.) miało łagodny przebieg, jedynie w 10 proc. przypadków (ponad 5,7 tys.) zakażenie miało ciężki przebieg z powikłaniami.
W Polsce potwierdzono siedem kolejnych przypadków zarażenia koronawirusem, w związku z tym liczba chorych wzrosła do 58. Jedna osoba zmarła - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. Nowopotwierdzone wyniki dotyczą Leżajska, Lublina, Wrocławia, Łodzi.
Do zdecydowanej większości infekcji doszło jak dotąd w Chinach, gdzie zostało zakażonych 81 tys. osób. Na drugim miejscu są Włochy, tam zarejestrowano ponad 15,1 tys. zakażeń i ponad 1 tys. zgonów. Zdaniem ekspertów, niepokojąca jest duża dynamika rozwoju epidemii we Włoszech. Żadna epidemia grypy, z wyjątkiem "hiszpanki" po pierwszej wojnie światowej, nie rozprzestrzeniała się tak szybko i nie miała tak wysokiego współczynnika śmiertelności. Wirus trafił do Włoch zaledwie 21 lutego 2020 r.
Poważna sytuacja jest w Iranie, gdzie odnotowano ponad 10 tys. zakażeń oraz 429 zgonów. Pozostałe kraje o największej liczbie infekcji to Korea Południowa (około 8 tys.), Hiszpania (3,1 tys.), Francja (ponad 2,8 tys.), Niemcy (ponad 2,7 tys.) oraz USA (ponad 1,7 tys.).
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.