Reklama

Sprawy europejskie są dla nas priorytetowymi

Pierwsze wizyty zagraniczne prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brukseli, Berlinie i Paryżu pokazują wyraźnie, że sprawy europejskie są dla Polski priorytetowe - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki (PO).

Reklama

"Zawsze zastanawiamy się, gdzie powinien pojechać nowy prezydent w pierwszą podróż zagraniczną. Wydaje mi się, że ta oś Bruksela-Paryż-Berlin, a więc najważniejsze stolice europejskie, pokazuje wyraźnie, że sprawy europejskie są dla nas priorytetowymi. To jest przywrócenie pewnej hierarchii. My jesteśmy w Europie, w Europie widzimy naszą silną rolę i potwierdza to ta wizyta" - powiedział PAP Halicki.

Jeszcze w tym roku Polska chce zaprosić Niemcy i Francję na szczyt Trójkąta Weimarskiego. Warszawa chciałaby, aby spotkania Trójkąta odbywały się częściej. Miałyby być na nich omawiane takie kwestie jak bezpieczeństwo energetyczne, czy współpraca UE-Rosja.

Halicki podkreślił, że Trójkąt Weimarski ma wymiar ogólnoeuropejski. "Potrzebujemy partnerów do lepszego współdziałania całej Unii, także w kontekście unijnego budżetu, czy polityki spójności. Potrzebna jest - nie mówię, że jednomyślność, ale mechanizm wypracowywania wspólnej jednolitej, decyzji" - zaznaczył.

Jak podkreślił, Trójkąt Weimarski jest tu bardzo dobrą formułą. "Bardzo dobrze, że jest bogaty kalendarz kolejnych spotkań, z których część będzie miała charakter bilateralny, co da okazję do poruszania kwestii istotnych w stosunkach dwustronnych z Niemcami i z Francją" - powiedział szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Ocenił też, że "niefortunnym" było "zawieszenie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego polskiego udziału w Trójkącie Weimarskim".

Niezwykle istotną nazwał Halicki rozmowę Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Andersem Rasmussenem.

Komorowski mówił o potrzebie określenia strategii zakończenia misji NATO w Afganistanie. Sekretarz generalny Sojuszu wyraził nadzieję, że przejęcie głównej odpowiedzialności za Afganistan przez mieszkańców tego kraju rozpocznie się w 2014 roku, a proces wycofywania wojsk rozpocznie się już w 2011 roku.

"Na ten temat w Polsce toczyła się bardzo emocjonalna debata publiczna. My nie jesteśmy od określania tej decyzji (kiedy wyjść z Afganistanu) dla innych. Ważne jest natomiast, aby dyskusja na ten temat toczyła się bezpośrednio, a nie za pośrednictwem mediów. Myślę, że dochodzimy do spójnego poglądu w kwestii Afganistanu" - powiedział Halicki.

Podczas wizyty w Brukseli Komorowski zadeklarował, że Polska zabiegała i zabiega o to, aby utrzymać dotychczasowe zasady związane z Funduszem Spójności, a także jednakowy mechanizm wyznaczający poziom wsparcia dla rolnictwa we wszystkich krajach UE.

Halicki podkreślił, że o ile nie jest to nowa deklaracja, to warto przypominać, że wśród polityków europejskich są różne głosy w tej sprawie, w tym również takie, aby zmniejszyć unijny budżet, albo aby zrewidować politykę rolną. "Dobrze jest mieć po swojej stronie silnych partnerów. Taki prawie jednomyślny pogląd francusko-niemiecko-polski to jest siła, której nie można lekceważyć" - ocenił szef komisji spraw zagranicznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama