Reklama

Miejsce katechezy jest w szkole

Konferencja Episkopatu Polski wydała list pasterski z okazji 20. rocznicy powrotu religii do szkół. Biskupi podkreślają w nim, iż nikt nie może pozbawić rodziców prawa do religijnego wychowania i wykształcenia dzieci.

Reklama

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę, że list wyraża wdzięczność tym, którzy katechizowali, mimo wielu szykan, w trudnych latach komunizmu. „List podkreśla również współpracę rodziców, katechetów i nauczycieli. Dopiero wówczas, kiedy to będzie całość wychowania, we wszystkich środowiskach, to nauczanie katechezy ma szansę na jak najlepsze owoce” – powiedział ks. Józef Kloch.

Niemal 95 proc. spośród ponad 5 mln uczniów uczestniczy w szkolnej katechezie – wynika z danych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Tymczasem środowiska lewicowe zarzucają, także Kościołowi, utrudnianie wprowadzania zajęć z etyki.

Jak podkreślił rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, strona kościelna nie przeszkadza we wprowadzaniu etyki do szkół. „Trzeba budować, również życie młodego człowieka, na wartościach. Czy to będzie katecheza, a więc wartości religijne, czy to będzie etyka, a więc odwołanie się do innych wartości. Niech będzie albo jedno albo drugie, ale niech będzie. I takie było stanowisko strony kościelnej. Dzisiaj też trudno zgodzić się ze stanowiskiem SLD, że właśnie w jakiś sposób strona kościelna niemalże przeszkadza we wprowadzeniu etyki do szkoły. Nie, stanowisko strony kościelnej tutaj było zawsze jasne: albo religia, albo etyka” – stwierdził rzecznik.

W szkołach w Polsce pracuje ok. 35 tys. katechetów, z czego ponad połowa to osoby świeckie.

List z okazji 20. rocznicy powrotu katechezy do szkół zostanie odczytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę 5 września.

Publikujemy pełny tekst listu biskupów

„POZNACIE PRAWDĘ, A PRAWDA WAS WYZWOLI” (J 8,32)

List Episkopatu Polski z okazji 20. rocznicy powrotu katechezy do szkoły


1. Chrystus naszym jedynym Nauczycielem i Wychowawcą

W pierwszą niedzielę września uczestniczymy w Eucharystii, wypowiadając Panu Bogu naszą wdzięczność za okres wakacji i urlopów. Jednocześnie prosimy go o łaskę, by nie zmarnować czasu, jaki jest przed nami. Powtarzamy za Psalmistą: Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca (por. Ps 90,12).

Rozpoczynając nowy rok szkolny pragniemy wszyscy: rodzice i dzieci, dorośli i młodzież, przyjąć wobec Boga postawę, którą wypowiedział autor Księgi Mądrości: Któż poznał twój zamysł, gdybyś nie dał Mądrości, nie zesłał z wysoka Świętego Ducha swego? (por. Mdr 9,17).
Chrystus jest naszym jedynym Nauczycielem i Wychowawcą. Chcemy słuchać Jego nauki. Jedną z nich słyszeliśmy przed chwilą: Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być Moim uczniem (por. Łk 14,27). Prawdziwa mądrość, jaka wyłania się z dzisiejszej Ewangelii, wskazuje, że trzeba porzucić wszystko, co nas wiąże i krępuje, by osiągnąć prawdziwą wolność i móc naśladować Jezusa. Darem mądrości jest naśladowanie Jezusa. Nie kogokolwiek, ale właśnie Jezusa Chrystusa.

2. Dziękujemy za owoce dwudziestu lat od powrotu katechezy do polskiej szkoły

Dzisiaj pragniemy podziękować Panu Bogu za dar i możliwość słuchania Słowa Bożego oraz nauczania o Bogu i człowieku podczas szkolnej katechezy. Dokładnie 2 sierpnia br. minęło 20 lat od chwili decyzji o powrocie katechezy do szkół i przedszkoli. Po długiej nieobecności ponownie – już w nowych uwarunkowaniach – katecheza znalazła swoje miejsce w polskiej szkole.

Powoli zacierają się wspomnienia dawnych lat przymusowej ateizacji i eliminowania z życia społecznego wszystkiego, co miało jakikolwiek związek z Bogiem. Nie może jednak zniknąć z pamięci i serc wdzięczność za – jakże często heroiczny – trud uczenia o Bogu w salach parafialnych, w prowizorycznych kaplicach i w domach prywatnych. Ludzie, którzy za ten trud płacili przez lata cenę szykan i kar administracyjnych, mają prawo do naszej wdzięczności i modlitwy.

W kontekście tamtych ponurych czasów dziękujemy Panu Bogu za wspomniane 20 lat katechizacji szkolnej. Tę wdzięczność pragniemy rozumieć i wyrazić w odniesieniu do transformacji ustrojowej i życia w wolnej Ojczyźnie. Skojarzmy jednak drogę do wolności z wymiarem religijnym. Jezus mówił tym, którzy po wahaniach uwierzyli: Jeżeli trwać będziecie w nauce Mojej, będziecie prawdziwie Moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,31-32). Nie zapominajmy, że istotnym elementem na drodze do polskiej wolności było dążenie do prawdy, która wyzwala. Miała ona również swój wymiar w robotniczej, rolniczej, rzemieślniczej i inteligenckiej determinacji, by walczyć bez przemocy, walczyć pod krzyżem; przy stoczniowych i górniczych ołtarzach. Dlatego też zagwarantowanie prawa do Boga, do wyznawania swej wiary, do katechizacji szkolnej, znalazło się w zapisach Konkordatu ze Stolicą Apostolską. Nasze pokolenie staje się szczególnie odpowiedzialne za trwałe owoce tych zapisów. Dlatego ani jednej godziny, z dwóch tygodniowo przewidzianych we wszystkich szkołach, nie można ani opuścić, ani zmarnować.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Poniedziałek
dzień
7°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
3°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama