Można przewidzieć atak serca z... włosa

Naukowcy z University of Western Ontario (Kanada) opracowali metodę pomiaru poziomu stresu z ludzkiego włosa. Mierzyli w nim stężenie kortyzolu i sprawdzali wpływ jego ilości we włosie na wystąpienie ataku serca.

Stres wiąże się z rozwojem chorób serca, łącznie z zawałem. Kortyzol uznaje się za hormon stresu, gdyż jego wydzielanie zwiększa się pod wpływem stresujących sytuacji związanych np. z pracą, problemami rodzinnymi czy finansowymi. Zwykle poziom kortyzolu mierzy się w serum krwi, moczu czy ślinie, jednak taki pomiar określa stężenie hormonu stresu jedynie w momencie pomiaru a nie w dłuższym okresie czasu.

Poziom kortyzolu mierzony we włosie ma już inne znaczenie. "Wiemy, że średnio włos rośnie 1 cm w ciągu miesiąca i jeżeli weźmiemy próbkę włosa o długości 6 cm możemy określić poziom stresu występujący w ciągu 6 miesięcy" - powiedział dr Gideon Koren z Western's Schulich School of Medicine & Dentistry, który razem z dr Stan Van Uum opracowali metodę pomiaru poziomu kortyzolu we włosach.

Do przeprowadzonego badania naukowcy użyli 3-centymetrowych próbek włosów, pochodzących od 56 mężczyzn przyjętych z powodu zawału serca do Meir Medical Centre in Kfar-Saba w Izraelu i 56 mężczyzn hospitalizowanych tam z innych przyczyn, stanowiących grupę kontrolną. Poziom stresu w ciągu 3 miesięcy poprzedzających hospitalizację, określony przez stężenie kortyzolu mierzonego we włosach okazał się wyraźnie Naukowcy wyższy u pacjentów z zawałem serca.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »