Czoło fali wezbraniowej na Wiśle spodziewane jest w Warszawie we wtorek rano. Rzeka ma osiągnąć poziom 655 cm - o metr niższy niż podczas majowej powodzi. Służby miejskie są w stanie wzmożonej czujności - powiedział PAP Marcin Ochmański ze stołecznego ratusza.
O godz. 9.30 w poniedziałek poziom Wisły w Warszawie osiągnął 578 cm i wciąż pozostawał poniżej poziomu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm. Według prognoz IMiGW, we wtorek będzie to 655 cm (5 cm powyżej stanu alarmowego), a w środę - 630 cm.
Jak powiedział Ochmański, w poniedziałek rano zebrał się miejski zespół kryzysowy. "Raporty biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz straży pożarnej wskazują, że mamy wystarczający zapas worków, piasku i geowłókniny do umacniania wałów przeciwpowodziowych. Wszystkie służby zostały poproszone przez panią prezydent, by w sposób szczególny czuwać nad ich stanem" - dodał.
Poinformował, że od rana worki z piaskiem będą układane w Porcie Praskim, gdzie w maju powstała wyrwa, przez którą woda z rzeki wlewała się do starego kanału burzowego. Jak dodał, worki, które wówczas zostały w tym miejscu ułożone, zostały skradzione. Wprowadzono zakaz wchodzenia na stołeczne wały przeciwpowodziowe.
Od godz. 11 w poniedziałek wojewoda mazowiecki wprowadził alarm powodziowy na terenie Warszawy i Płocka oraz w powiatach: warszawskim zachodnim, legionowskim, nowodworskim, płońskim, sochaczewskim i płockim. Alarm obowiązuje też w powiatach lipskim i zwoleńskim (od piątku), kozienickim (od soboty) oraz grójeckim, garwolińskim, otwockim i piaseczyńskim (od niedzieli).
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.