Abp Stanisław Gądecki 7 września gościł na antenie Radia Emaus. Metropolita poznański wziął udział w audycji „W naszej diecezji, w naszej parafii”.
- Katecheza powinna zaczynać się w rodzinie, powinna wyprzedzać katechezę parafialną i szkolną – mówił abp Gądecki w rozmowie z ks. Maciejem K. Kubiakiem, redaktorem naczelnym Radia Emaus, i Szymonem Bojdo. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) w odpowiedzi na pytanie, czy religia powinna wrócić do salek katechetycznych, stwierdził, że katecheza powinna być wspólną sprawą zarówno szkoły, jak i parafii. – Głosy, które sugerują powrót religii do salek przykościelnych, to głosy liberalne, pochodzące z kręgów lewicy, które chcą mieć wpływ na młodzież – przekonywał metropolita poznański. Wiceprzewodniczący KEP zauważył, że wycofanie religii ze szkół byłoby zwycięstwem lewicy, przyczyniłoby się do ateizacji narodu i zniszczenia cywilizacji.
Abp Gądecki przekonywał, że propozycja nauki etyki w szkole nie ma nic wspólnego z etyką humanistyczną, bazującą na prawie naturalnym. – Etyka proponowana w szkole ma doprowadzić do łatwego manipulowania człowiekiem – podkreślał arcybiskup.
Wiceprzewodniczący KEP przypomniał cele katechezy: wychowanie w wierze, nauczanie doktryny chrześcijańskiej oraz wtajemniczenie chrześcijańskie. – Wtajemniczenie chrześcijańskie nie może się dokonać w szkole, możliwe jest jedynie w kościele, kiedy młody człowiek uczestniczy w nabożeństwach, Msza św. i przystępuje do sakramentów – przekonywał metropolita.
Abp Gądecki zwrócił uwagę na rolę katechetów świeckich w nauczaniu religii. – Nauczanie katechetów świeckich jest najdoskonalszą formą apostolstwa świeckich – podkreślił wiceprzewodniczący KEP.
Na pytanie, co powinno pozostać po latach katechezy, abp Gądecki przywołał zdanie wypowiedziane przez Chrystusa: „Pójdź za Mną”. – Człowiek powinien rezygnować z własnego ego, a pozwalać działać w swoim życiu Chrystusowi. Jeśli tak się stanie, to katecheza osiągnie swój cel – stwierdził abp Gądecki.
Abp Stanisław Gądecki był gościem pierwszej audycji emitowanej po wakacyjnej przerwie w ramach cyklu „W naszej diecezji, w naszej parafii”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.