Ponad 32,8 tys. osób zmarło dotychczas z powodu COVID-19 w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 667 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
To dane do czwartku wieczór czasu EST (Eastern Standard Time). W środę wieczorem - według ekspertów z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa - liczba ofiar śmiertelnych w USA wynosiła 28 326.
Dobowy przyrost o ponad 4 tys. zgonów w tym bilansie wynika prawdopodobnie z włączenia do statystyk również osób, które zmarły we wcześniejszych dniach prawdopodobnie z powodu koronawirusa - pisze agencja AFP.
Ponad tysiąc zgonów odnotowano już w pięciu amerykańskich stanach. Najwięcej w Nowym Jorku (14 832), następie w New Jersey (3518), Michigan (1996), Massachusetts (1108) oraz w Illinois (1072).
Epidemiolodzy Britta L. Jewell z londyńskiego Imperial College i Nicholas P. Jewell z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przekonują, że ograniczenie kontaktów międzyludzkich ma kluczowe znaczenie w zwalczaniu epidemii. W artykule w "New York Times" ocenili, że gdyby Biały Dom ogłosił wytyczne w tej sprawie dwa tygodnie wcześniej (czyli 2 marca), to udałoby się ograniczyć zgony w USA aż o 90 proc.
Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że przedłużające się zamknięcie gospodarki nie przysporzy korzyści zdrowiu publicznemu. Jego zdaniem, przyczyniłoby się to do znacznego wzrostu narkomanii, alkoholizmu, samobójstw oraz chorób serca. W związku z tym przedstawił trzystopniowy plan otwierania amerykańskiej gospodarki.
O ewentualnym odmrażaniu gospodarek poszczególnych stanów mają decydować ich gubernatorzy - wynika z wytycznych Białego Domu. W ocenie Trumpa 29 stanów spełnia kryteria pozwalające na rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu już w tym tygodniu.
Plan Trumpa skrytykowała w czwartek szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. W oświadczeniu nazwała dokument "niejasnym i niekonsekwentnym" i stwierdziła, że w USA powinno się wykonywać więcej testów na obecność koronawirusa.
Przedstawiciele amerykańskich środowisk medycznych apelują, by przy procesie otwierania gospodarki zachowywać ostrożność. Opowiadają się za przeprowadzeniem tego procesu z rozbiciem na etapy.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.