Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Konsekrowanych przybędzie 11 września do świętokrzyskiego sanktuarium. Przewodniczyć jej będzie bp Kazimierz Gurda.
Od niedzieli 12 września do 19 września w sanktuarium obchodzony będzie także odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, w ramach którego pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego m.in.: kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny.
W sobotę o godz. 10.00 zakonnice i zakonników przywita w świętokrzyskiej świątyni bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Następnie ks. dr Kazimierz Wójtowicz wygłosi wykład pt. "Charyzmaty w życiu wspólnot i osób konsekrowanych".
W dalszej części konferencji zaprezentowane będą dwa świadectwa: siostry szarytki Jadwigi Kisielewskiej oraz siostry Małgorzaty Więcek, służebniczki starowiejskiej.
Eucharystii o godz. 11.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz. Natomiast o godz. 14.30 rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadzą siostry nazaretanki. Pielgrzymkę zakończy ucałowanie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Główne uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego odbędą się w niedzielę 12 września. Pielgrzymować będą do relikwii Krzyża Świętego parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych. Mszy św. odpustowej o godz. 12 przewodniczył będzie bp Nitkiewicz.
W poniedziałek i we wtorek, podczas obchodzonego w klasztorze Święta Podwyższenia Krzyża Świętego przyjmowani będą pielgrzymi indywidualni. W środę w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej do sanktuarium pielgrzymować ludzie starsi i chorzy.
Czwartek będzie dniem modlitw o uświęcenie kapłanów. Na piątek przewidziana jest pielgrzymka małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Sobota będzie dniem modlitw w intencji rolników, ogrodników i sadowników. W niedzielę na zakończenie uroczystości odpustowych o godz. 12 Mszę św. celebrował będzie biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej bp Edward Frankowski.
Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski .
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.