Reklama

Zadośćuczyńcie za zniewagi krzyża

Do aktów zadośćuczynienia za zniewagi, których doznaje krzyż w ostatnim czasie w Polsce, wezwał zakonników biskup Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski odprawił 11 września Mszę św. dla uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Konsekrowanych na Święty Krzyż.

Reklama

„Całując dzisiaj ze czcią relikwie Krzyża Świętego, uznajmy, że nie zawsze okazujemy mu należyty szacunek, że nie zawsze jesteśmy wierni jego przesłaniu” – mówił w homilii bp Nitkiewicz.

„Jednocześnie weźmy na siebie winy tych naszych braci, którzy okazują krzyżowi pogardę i go bezczeszczą, którzy chcą go usunąć z miejsc publicznych. Błagajmy Boga o zmiłowanie i oto, aby się opamiętali, aby zrozumieli, że Chrystus umarł na krzyżu także za nich” – wzywał hierarcha.

Bp Nitkiewicz zwrócił uwagę zakonnych pielgrzymów na potrzebę adoracji krzyża, aby ucząc się od Chrystusa cierpiącego i ukrzyżowanego wiernie wypełniali swoje powołanie zakonne.

„Wstępujący na drogę rad ewangelicznych akceptuje podążanie za Chrystusem wyszydzonym, ukrzyżowanym i złożonym do grobu. Pragnie umrzeć dla siebie i dla świata, aby narodzić się do nowego życia” – mówił ordynariusz sandomierski.

Kaznodzieja dodał, że „postępując zgodnie z logiką Chrystusowego krzyża, pomimo wielorakich ułomności człowiek staje się dla innych ulgą w cierpieniu, podporą, dobrą radą, jego życie nabiera nowego blasku”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, pp Kazimierz Gurda witając prawie 300 osób konsekrowanych wyraził radość i wdzięczność za ich przybycie. Zakonnice i zakonnicy pielgrzymowali z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, krakowskiej i warszawsko-praskiej.

Inicjatorem pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu 1000-lecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama