Reklama

Rozmowy o Milenijnych Celach Rozwoju

Caritas Internationalis rozpoczęła nową kampanię na rzecz realizacji milenijnych celów rozwoju. W 2001 r. zobowiązały się do nich kraje członkowskie ONZ. Większość z nich ma być zrealizowana do 2015 r.

Reklama

Chodzi tu na przykład o ograniczenie o połowę liczbę głodujących dzieci. Tymczasem na świecie jest wciąż ponad miliard ludzi, którzy cierpią na skutek niedożywienia – przypomina światowa sieć krajowych Caritas.

Katolicka organizacja ostrzega przed odstępowaniem od ambitnych planów przyjętych na progu nowego tysiąclecia. „Złożyliśmy obietnicę i przyjęliśmy poważne zobowiązanie” – podkreśla Lesley-Anne Knight, sekretarz generalny Caritas Internationalis – Nie możemy odwrócić się plecami do ubogich tylko dlatego, że jest nam dziś trudniej czy jest to dla nas niewygodne. Kościelna instytucja zamierza lobbować u rządów najbogatszych państw, aby pomimo kryzysu nie rezygnowały z planu przeznaczenia na rozwój ubogich 0,7 proc. produktu krajowego brutto. Lesley-Anne Knight podkreśla, że od wypełnienia podjętych w 2001 r. zobowiązań zależy bezpieczeństwo ludzkości i przyszłość naszej planety.

O Milenijnych Celach Rozwoju dyskutują też w Europie w dniach 7-18 września przedstawicie afrykańskich episkopatów. Delegacja Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM) spotyka się z przywódcami państw i władzami Wspólnoty Europejskiej, by omówić strategię przed jesienną konferencją ONZ poświęconą rozwojowi najbiedniejszych krajów świata. Spotkanie światowych przywódców rozpocznie się w Nowym Jorku 20 września.

Do realizacji tzw. celów milenijnych ONZ pozostało jedynie pięć lat. Przypomnijmy, że najbogatsze państwa świata zdecydowały się ograniczyć o połowę poziom światowej biedy i głodu. Zdefiniowano też osiem priorytetów rozwoju: m. in. podstawową edukację, zmniejszenie śmiertelności dzieci, pomoc dla ciężarnych matek czy ograniczenie plagi AIDS. By osiągnąć którykolwiek z zamierzonych celów konieczne jest jednak zapewnienie w wielu krajach elementarnego poczucia bezpieczeństwa i pokoju. Delegaci afrykańskich episkopatów zabiegają o nie ograniczanie w czasie programów pomocowych. Podkreślają też, że instytucje kościelne w wielu rejonach Afryki funkcjonują zdecydowanie lepiej, niż niewydolne struktury państwowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama