Reklama

Todd: Papież przekłada wiarę na działanie

Wizyta papieża Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii ma przede wszystkim wymiar religijny; papież będzie też rozmawiał o sprawach globalnych, o ubóstwie i zmianach klimatycznych - poinformował we wtorek w Warszawie ambasador tego kraju Ric Todd.

Reklama

"Papieska wizyta to dla nas wielki zaszczyt. Ma ona przede wszystkim wymiar religijny i jest bardzo ważna, zwłaszcza dla katolików. Ale będzie to również okazja do rozmowy o celach globalnych, również o ubóstwie i zmianach klimatu" - powiedział Todd na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie.

Benedykt XVI w trakcie, mającej charakter państwowy, wizyty apostolskiej w Wielkiej Brytanii w dniach 16-19 kwietnia odwiedzić ma kolejno Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.

Obecny na spotkaniu nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore powiedział, że papież zaproponuje "kościół przyjazny, który bazując na wierze wniesie swój wkład w budowanie współczesnego społeczeństwa".

Podkreślił, że wizyta papieża w Wielkiej Brytanii "wpisuje się w cały szereg wizyt międzynarodowych, które w uporządkowany sposób z chrześcijańskiego punktu widzenia podejmują ważne problemy współczesnego społeczeństwa". "Wizyta w ONZ, we Francji, w Republice Czeskiej, Portugalii to tylko niektóre elementy tego światowego przesłania papieża" - powiedział abp Migliore.

Poinformował, że papież ma spotkać się z ważnymi osobistościami, wychowawcami katolickimi, a także z przedstawicielami różnych wyznań. Wyjaśnił, że chodzi o to, by "spotykać się, rozmawiać, wykazywać, dawać świadectwo chrześcijaństwa, mimo tego co nas dzieli".

Todd powiedział, że "rząd brytyjski uważa, iż papież przekładając wiarę na działanie dał wspaniały przykład tym wszystkim, którzy w swej wierze upatrują wskazówek na życie". To Watykan jest pierwszym państwem na świecie, który zredukował własne emisje CO2 i zapowiedział budowę największej w Europie elektrowni słonecznej, która będzie produkować energię dla kilkudziesięciu tysięcy domów.

"Rząd Wielkiej Brytanii popiera stanowisko Watykanu w walce ze zmianami klimatu" - podkreślił ambasador. Dodał, że jego rząd przyłączył się również do apelu papieża o wspólne działanie w realizacji milenijnych celów rozwoju, w tym likwidacji skrajnego ubóstwa i głodu oraz poprawy stanu zdrowia i edukacji społeczeństw.

W ocenie brytyjskich mediów i ekspertów będzie to dla Benedykta XVI podróż wyjątkowo trudna, m.in. ze względu na aktywność osób, domagających się, by papież pokajał się za przypadki pedofilii wśród księży oraz stanowisko feministek przekonanych, że Kościół katolicki marginalizuje rolę kobiet. Protesty zapowiadali także wojujący ateiści i homoseksualiści.

Najbardziej zagorzałym przeciwnikiem jest 84-letni pastor Wolnego Kościoła Prezbiteriańskiego Ian Paisley, w latach 2007-2008 premier Irlandii Północnej, któremu nie podoba się, że Benedykt XVI przyjmowany jest "jak król". Podróż ta oficjalnie określana jest jako "wizyta państwowa", ponieważ papież będzie witany jako głowa państwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama