Chcą bezpośrednich wyborów prezydenckich

Czeskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło w czwartek listę zmian w konstytucji, które zamierza zrealizować wraz z rządem w czasie obecnej kadencji - w tym bezpośrednich wyborów prezydenckich. Obecnie prezydenta Republiki Czeskiej wybiera parlament.

"Technicznie możliwa jest zarówno zmiana konstytucji, jak i odpowiedniego prawa w taki sposób, aby przyszłe wybory prezydenckie funkcjonowały według nowych zasad prawnych - tak więc, doszłoby do wyborów bezpośrednich. Jednak chodzi tu o decyzje polityczne, a nie o nas. My spełnimy w tej kwestii wymagania liderów koalicji rządzącej" - powiedział na konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Jirzi Pospiszil.

W ramach nowelizacji konstytucji rozważany jest jednoturowy i dwuturowy system głosowania. Minister powiedział, że prace nad propozycją zmian sposobu wyboru prezydenta resort dokończy w ciągu najbliższych dni, po czym trafią one pod obrady rządu.

Prócz wyborów szefa państwa, najważniejsze propozycje zmian dotyczą zwiększenia kompetencji Najwyższego Urzędu Kontrolnego (NKU, odpowiednika polskiego NIK). Chodzi przede wszystkim o sprawdzanie zamówień publicznych i rozporządzanie majątkiem państwowym. Do konstytucji zostanie dodane sformułowanie o tym, że NKU ma przede wszystkim kontrolować, czy samodzielne jednostki terytorialne działają zgodnie z prawem - wyjaśnił minister Pospiszil.

Szef resortu mówił również o zapowiadanych w umowie koalicyjnej zmianach w przepisach o mandatach poselskich. Dzięki nim każdy poseł obejmujący stanowisko rządowe nie będzie mógł już brać udziału w głosowaniach parlamentu, a jego miejsce w ławach izby zajmie kolejna osoba z listy. Teraz większość członków rządu Petra Neczasa, z premierem włącznie, zajmuje fotele w parlamencie.

Resort sprawiedliwości chciałby, aby zmiany obowiązywały od 2012 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
3°C Niedziela
noc
wiecej »