KE: ws. Zakajewa zdecyduje polski sąd

To polski sąd zdecyduje, czy dojdzie do ekstradycji Ahmeda Zakajewa do Rosji; podejmując decyzję, powinien uwzględnić fakt, że czeczeński polityk dostał w 2003 roku status uchodźcy w Wielkiej Brytanii - oświadczyła w piątek Komisja Europejska.

"Oczywiście taka ocena (sądu) musi brać pod uwagę wszystkie istotne, indywidualne okoliczności dotyczące przypadku pana Zakajewa. W związku z tym sądy wezmą pod uwagę powody, dla których panu Zakajewowi został przyznany status uchodźcy w Wielkiej Brytanii w 2003 roku" - głosi przesłane PAP w piątek po południu oświadczenie rzecznika komisarz ds. wewnętrznych Cecilii Malmstroem, Michele Cercone.

"Jak oświadczył także premier Donald Tusk, do polskich sądów będzie należała decyzja, czy taka ekstradycja będzie miała miejsce" - podkreślił Cercone.

Dodał, że polskie sądy będą musiały uwzględnić zasadę niewydalania osób do krajów, w których mogą być one poddane torturom lub nieludzkiemu bądź poniżającemu traktowaniu albo karaniu. Ta międzynarodowa zasada, obowiązująca Polskę, zapisana jest w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Karcie Praw Podstawowych UE, przypomniał Cercone.

Wcześniej w południe na codziennym briefingu prasowym KE rzecznik Cercone mówił, że osoba, korzystająca z międzynarodowej ochrony cieszy się takimi samymi prawami jak obywatel kraju, który udzielił tej ochrony. W przesłanym kilka godzin później pisemnym oświadczeniu tego stanowiska już nie powtórzył.

"Wiemy o sprawie z doniesień medialnych i ją analizujemy, więc nie możemy komentować. Jednak wiemy, że Zakajew korzysta z azylu przyznanego w 2003 roku. A ogólnie mówiąc, otrzymanie międzynarodowej ochrony daje te same prawa, jakie mają obywatele kraju, który udzielił azylu i ochrony międzynarodowej" - powiedział na briefingu Michele Cercone.

Między UE a Rosją nie istnieje żadna umowa w sprawie ekstradycji. Dotychczas sądy duński oraz brytyjski orzekły o niedopuszczalności wydania Zakajewa do Rosji. Nie istnieją jednak instrumenty wzajemnego uznawania wyroków między sądami w UE w odniesieniu do ekstradycji.

Ahmed Zakajew, szef emigracyjnego rządu Czeczenii, został w piątek rano zatrzymany przez policję i przewieziony do warszawskiej prokuratury. Zakajew poszukiwany jest przez Rosję międzynarodowym listem gończym w związku z zarzutami o terroryzm. W czwartek Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli Zakajew przyjedzie do Polski, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.

Amnesty International oświadczyła w piątek, że wydanie Ahmeda Zakajewa Rosji byłoby naruszeniem praw człowieka, gdyż nie mógłby on liczyć tam na rzetelny proces. Dlatego - zdaniem AI - Polska nie może podjąć takiej decyzji.

Wizyta Zakajewa w Polsce związana jest ze Światowym Kongresem Narodu Czeczeńskiego w Pułtusku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »