W komunikacie wydanym po wczorajszej roboczej kolacji, z udziałem delegacji brytyjskiego rządu oraz watykańskiego orszaku towarzyszącego Benedyktowi XVI, przypomniano dziedziny wspólnych zainteresowań w polityce międzynarodowej. W spotkaniu uczestniczyło wielu brytyjskich ministrów i byłych premierów.
Delegacji watykańskiej przewodniczył kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone, a brytyjskiej – szef dyplomacji William Hague.
Przed zbliżającym się nowojorskim szczytem ONZ obie strony przyznały, że konieczny jest dalszy postęp w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, mogących ograniczyć niepotrzebne cierpienie ludzi powodowane przez głód, choroby i analfabetyzm. Przyznano, że silne przywództwo polityczne i szacunek dla etosu społeczności lokalnych są niezbędne we wspieraniu prawa do życia, wyżywienia, zdrowia i rozwoju dla wszystkich. Omówiono też inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, zarówno na szczeblu rządowym, jak i indywidualnym. Strony brytyjska i watykańska przyznały, że wizyta Benedykta XVI stała się okazją do pogłębienia wzajemnych relacji oraz dobrą podstawą dla dalszej współpracy.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.