Reklama

Muzeum Księdza Kotlarza

Odremontowane Muzeum Czynu Niepodległościowego im. Księdza Romana Kotlarza – szykanowanego przez komunistyczną bezpiekę uczestnika Radomskiego Czerwca 1976 – otwarto 18 września w Koniemłotach na Kielecczyźnie. To rodzinna miejscowość kapłana-męczennika.

Reklama

„Zatroskany był o to, by jak najwięcej osób mogło doświadczyć tajemnicy Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Był także zatroskany o sprawy ludzkie, o sprawiedliwość społeczną, szacunek dla człowieka, o godne życie robotnika” – mówił o ks. Kotlarzu biskup radomski, Henryk Tomasik.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą przy grobie zmarłego w 1976 r. w tajemniczych okolicznościach kapłana. Następnie bp Tomasik przewodniczył Mszy św. w jego intencji w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Liturgię koncelebrowali księża z diecezji sandomierskiej i radomskiej. Za życia ks. Kotlarza stanowiły one bowiem jedną diecezję.  

Po Mszy nastąpiło uroczyste otwarcie budynku Muzeum Czynu Niepodległościowego. Siedzibą placówki jest odnowiony z środków unijnych XVII-wieczny budynek poklasztorny benedyktynów. Będą tu prezentowane wystawy poświęcone udziałowi okolicznej ludności w zrywach niepodległościowych oraz w walce o demokrację, poczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej.

Otwarte muzeum ma wypełnić 11 listopada ekspozycja, którą poświęci biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. Pokazana będzie replika wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza”. Będzie można zwiedzać także pamiątki i przedmioty osobiste duchownego.

Ks. Roman Kotlarz urodził się w 1928 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Był wikariuszem w kilku parafiach ówczesnej diecezji sandomiersko-radomskiej, a od 1961 r. proboszczem w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Pelagowie k. Radomia. W swoim kościele często wygłaszał patriotyczne kazania i był z tego powodu inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

25 czerwca 1976 r. ks. Kotlarz ze schodów kościoła pw. Świętej Trójcy w Radomiu błogosławił robotników miejscowych zakładów pracy, protestujących przeciwko podwyżkom cen, zapowiedzianym dzień wcześniej przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza.

Po stłumieniu protestu, w wyniku którego zginęło kilka osób, ks. Kotlarz modlił się z wiernymi za zabitych, aresztowanych i represjonowanych. 18 sierpnia 1976 r. zginął w nie wyjaśnionych do dziś okolicznościach, najprawdopodobniej wskutek bestialskiego pobicia.

Władze komunistyczne zakazały pochowania ks. Kotlarza na cmenatzru w Radomiu. Jego pogrzeb, który odbył się 20 sierpnia 1976 r. w Koniemłotach, zamienił się w patriotyczną manifestację.

Powołany w Koniemłotach w 2004 r. przez ówczesnego ordynariusza sandomierskiego, bpa Andrzeja Dzięgę ośrodek dokumentacji życia ks. Romana Kotlarza gromadzi materiały potrzebne do rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama