Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze orzekł w czwartek, iż były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurent Gbagbo, może opuścić Belgię, gdzie obecnie przebywa, pod pewnymi warunkami.
73-letni Gbabgo został uniewinniony w lutym zeszłego roku, po procesie, w którym odpowiadał za zbrodnie przeciw ludzkości w wyniku wojny domowej w kraju po wyborach w 2011. Zginęło wtedy ponad 3000 osób.
Gbagbo i jego zastępca Charles Ble Goude zostali oczyszczeni z zarzutów, osiem lat po aresztowaniu i przekazaniu sprawy do sądu w Hadze.
Po zeszłorocznym orzeczeniu sądu, Belgia zgodziła się na przyjęcie Gbagbo, pod ścisłymi warunkami, że stawi się on przez trybunałem haskim, w razie wniesienia apelacji przez stronę oskarżającą, przeciwko jego uniewinnionemu
Niemniej powrót Gbago na Wybrzeże Kości Słoniowej, gdzie jego Partia Ludowa Wybrzeża Kości Słoniowej (FPI) przygotowuje się do startu w październikowych wyborach prezydenckich, jest niepewny.
Prawnicy Gbagbo zaapelowali o jego bezwarunkowe zwolnienie, argumentując, że MTK nie może ograniczyć poruszania się uniewinnionego.
Sąd w Hadze w czwartek odrzucił ich żądanie, ale uchylił pewne ograniczenia.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.