54 proc. Polaków wypowiada się pozytywnie o działalności Kościoła katolickiego, jest to jednak 10 pkt. procentowych mniej w porównaniu z ostatnim badaniem w czerwcu br. - wynika z ostatniego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej na temat zaufania Polaków do najważniejszych instytucji w kraju.
Zdaniem CBOS, na poglądy Polaków wobec Kościoła wpłynął szeroko komentowany w mediach spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim.
CBOS tradycyjnie zbadał zaufanie Polaków m.in. do prezydenta, parlamentu, władz samorządowych, związków zawodowych i instytucji finansowych.
Oceny Kościoła katolickiego uległy od czerwca br. znaczącym zmianom.
CBOS odnotował 10-punktowy spadek odsetka badanych mających pozytywną opinię o jego działalności i taki sam wzrost jego krytyków. Obecnie pozytywnie o Kościele wypowiada się 54 proc. Polaków (35 proc. negatywnie), trzy miesiące temu było to 64 proc. (25 proc. negatywnie).
"Wiele wskazuje na to, że na poglądy Polaków, dotyczące tej największej instytucji religijnej w kraju, wpłynął szeroko komentowany w mediach spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim. Niejednoznaczne stanowisko Kościoła w tej kwestii spotkało się z krytyką części społeczeństwa" - napisała w komentarzu Katarzyna Kowalczuk z CBOS.
Dezaprobatę działalności Kościoła szczególnie często wyrażają badani, którzy rzadko (kilka razy w roku) uczestniczą w praktykach religijnych lub w ogóle nie biorą w nich udziału (odpowiednio 50 i 63 proc.) oraz respondenci określający swoje poglądy polityczne jako lewicowe (53 proc.).
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 2-8 września na liczącej 1041 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.