Reklama

Urzędnicy mają czas

Brak nowych rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych może doprowadzić do opóźnień w podpisywaniu umów z lecznicami na 2011 r., a tym samym zakłócić udzielanie świadczeń - stwierdziła przewodnicząca rady NFZ Renata Hayder.

Reklama

Znowelizowane rozporządzenia dotyczące świadczeń gwarantowanych powinny zacząć obowiązywać w najbliższych dniach.

"W tej chwili nie ma jeszcze nowych rozporządzeń, jeżeli się teraz pojawią, spowodują konieczność zmian w rozpoczętym już procesie kontraktowania. Rada zwróciła się do pani minister z prośbą o rozważenie możliwości niezmieniania rozporządzeń, co umożliwiłoby przeprowadzenie konkursów na dotychczasowych zasadach" - podkreśliła Hayder w rozmowie z PAP.

PAP dowiedziała się w czwartek w resorcie zdrowia, że rozważana jest możliwość, by rozporządzenia weszły w życie dopiero pierwszego stycznia 2011 r. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Hayder skierowała do minister zdrowia Ewy Kopacz list. "Zmiany rozporządzeń pociągną za sobą konieczność zmiany zarządzeń prezesa NFZ oraz implementacji tych zmian w systemach informatycznych wspierających proces kontraktowania" - napisała przewodnicząca rady NFZ.

"Oznaczać to będzie wielotygodniowe opóźnienie rozpoczęcia konkursów opartych o zmienione rozporządzenia Ministra Zdrowia. Opóźnienie to może doprowadzić do braku umów pomiędzy NFZ a świadczeniodawcami na początku 2011 r. oraz zakłócenia ciągłości udzielania świadczeń w różnych regionach kraju" - napisała Hayder.

Po 15 września NFZ informował, że oddziały wojewódzkie prowadzą ponad 3,7 tys. konkursów ofert na realizację świadczeń zdrowotnych w 2011 r. Najwięcej postępowań konkursowych prowadzonych jest w woj. małopolskim - 1233. W niektórych województwach konkursy jeszcze się nie rozpoczęły.

Mazowiecki NFZ spodziewa się m.in.: 5 tys. ofert od świadczeniodawców ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 1,5 tys. ofert z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, około 2 tys. ofert z zakresu stomatologii, ponad 1 tys. ofert dotyczących lecznictwa szpitalnego i ponad 300 ofert z zakresu opieki długoterminowej. Jednak po 15 września na Mazowszu rozpoczęło się tylko 29 postępowań.

Kontraktowanie rozpoczął także m.in. lubuski oddział NFZ. Przewidywana wartość umów na styczeń 2011 to ponad 1,5 mld zł. Po ogłoszeniu konkursów umowy zawarto już na świadczenia dotyczące opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opiekę paliatywną i hospicyjną.

Na pozostałe świadczenia, w tym leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie stomatologiczne, rehabilitację, profilaktyczne programy zdrowotne, pomoc domową i transport sanitarny, konkursy ofert ogłaszane są od połowy września. Od momentu ogłoszenia konkursu świadczeniodawca ma dwa tygodnie na złożenie oferty.

Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zwrócił się do dyrektorów oddziałów NFZ z prośbą o podjęcie niezwłocznych działań mających na celu przygotowanie do przeprowadzenia postępowań konkursowych na 2011 r. Powinny być one ogłaszane od 15 września. Taki termin rozpoczęcia konkursów ofert podyktowany jest koniecznością podpisania umów do 31 grudnia.

Wymóg ten określono też w nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W przypadku niespełnienia przez świadczeniodawców warunków dotyczących personelu medycznego lub wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną przepisy umożliwiają dyrektorom oddziałów wojewódzkich przeprowadzenie dodatkowego postępowania konkursowego. (PAP)

pro/ mrd/ pz/ jra/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, MZ, NFZ, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
noc
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama