Niech nikt nie pozostanie w tyle, także podczas pandemii.
„Zranione serce Mediolanu bije również dla tych, którzy w innych częściach świata stoją przed wyzwaniem, które rzuciło Lombardię na kolana: zagrożenie koronawirusem”. Oto reguła przyświecająca działaniom mediolańskiej organizacji pozarządowej ACRA, pracującej nad tym, aby na świecie nie było obywateli pierwszej i drugiej kategorii. Jej działacze wyznają zasadę, że skoro Covid-19 nie zna granic, to tym bardziej solidarność międzyludzka nie powinna mieć żadnych barier.
Zaangażowana od ponad 50 lat w walkę z ubóstwem instytucja podjęła aktualnią kampanię pod hasłem: „Niech nikt nie zostanie w tyle”, aby stawić czoła dramatycznym skutkom pandemii. We Włoszech stara się zapewnić dostęp do edukacji online poprzez przekazywanie komputerów i tabletów, a także warsztaty szkoleniowe na temat Globalnej Edukacji Obywatelskiej, dostępnych online na portalu ACRA.
W Indiach organizacja wprowadziła projekt o nazwie Namma-auto dla kierujących tzw. tuk-tukami czyli rykszami – środkami transportu lokalnego używanymi tradycyjnie do przemieszczania się na niewielkie odległości. Zostały zawarte umowy ze sklepami spożywczymi i supermarketami na wynajęcie prowadzących ryksze do transportu towarów do domu. W ten sposób udało się zapobiec spadkowi zatrudnienia w kraju, gdzie Covid-19 dramatycznie uderzył w ludzi. O innych inicjatywach ACRY mówi jej dyrektorka: Elena Scanferla.
„W Mozambiku, podobnie jak w całej Afryce, liczba przypadków zarażeń jest niewielka i dlatego nie ma wysokiej świadomości powagi zagrożenia. Tymczasem we Włoszech zostaliśmy bardzo boleśnie dotknięci pandemią i zaszokowani jej rozmiarem. Podstawowym problemem w Mozambiku jest brak środków ochronnych – podkreśla dyrektor ACRA. – Mamy kontakt z naszymi kolegami na miejscu, którzy przyznają, że u mieszkańców tego kraju jest znikome zainteresowanie szukaniem indywidualnej ochrony. Przekonujemy więc, że należy rozpocząc ręczną produkcję maseczek ochronnych. Oprócz działań zabezpieczających przed koronawirusem uruchomiliśmy także w Maputo projekt SUB-URB, wspierający zrównoważony rozwój miasta. Ma on na celu poprawę warunków środowiskowych, domowych i miejskich, szczególnie w dzielnicach peryferyjnych, gdzie walka z pandemią jest znacznie trudniejsza.“
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.