Niech nikt nie pozostanie w tyle, także podczas pandemii.
„Zranione serce Mediolanu bije również dla tych, którzy w innych częściach świata stoją przed wyzwaniem, które rzuciło Lombardię na kolana: zagrożenie koronawirusem”. Oto reguła przyświecająca działaniom mediolańskiej organizacji pozarządowej ACRA, pracującej nad tym, aby na świecie nie było obywateli pierwszej i drugiej kategorii. Jej działacze wyznają zasadę, że skoro Covid-19 nie zna granic, to tym bardziej solidarność międzyludzka nie powinna mieć żadnych barier.
Zaangażowana od ponad 50 lat w walkę z ubóstwem instytucja podjęła aktualnią kampanię pod hasłem: „Niech nikt nie zostanie w tyle”, aby stawić czoła dramatycznym skutkom pandemii. We Włoszech stara się zapewnić dostęp do edukacji online poprzez przekazywanie komputerów i tabletów, a także warsztaty szkoleniowe na temat Globalnej Edukacji Obywatelskiej, dostępnych online na portalu ACRA.
W Indiach organizacja wprowadziła projekt o nazwie Namma-auto dla kierujących tzw. tuk-tukami czyli rykszami – środkami transportu lokalnego używanymi tradycyjnie do przemieszczania się na niewielkie odległości. Zostały zawarte umowy ze sklepami spożywczymi i supermarketami na wynajęcie prowadzących ryksze do transportu towarów do domu. W ten sposób udało się zapobiec spadkowi zatrudnienia w kraju, gdzie Covid-19 dramatycznie uderzył w ludzi. O innych inicjatywach ACRY mówi jej dyrektorka: Elena Scanferla.
„W Mozambiku, podobnie jak w całej Afryce, liczba przypadków zarażeń jest niewielka i dlatego nie ma wysokiej świadomości powagi zagrożenia. Tymczasem we Włoszech zostaliśmy bardzo boleśnie dotknięci pandemią i zaszokowani jej rozmiarem. Podstawowym problemem w Mozambiku jest brak środków ochronnych – podkreśla dyrektor ACRA. – Mamy kontakt z naszymi kolegami na miejscu, którzy przyznają, że u mieszkańców tego kraju jest znikome zainteresowanie szukaniem indywidualnej ochrony. Przekonujemy więc, że należy rozpocząc ręczną produkcję maseczek ochronnych. Oprócz działań zabezpieczających przed koronawirusem uruchomiliśmy także w Maputo projekt SUB-URB, wspierający zrównoważony rozwój miasta. Ma on na celu poprawę warunków środowiskowych, domowych i miejskich, szczególnie w dzielnicach peryferyjnych, gdzie walka z pandemią jest znacznie trudniejsza.“
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.