Umocnić przyjaźń z Chrystusem

Do umocnienia przyjaźni z Chrystusem, zwłaszcza poprzez codzienną modlitwę i żywe uczestnictwo we Mszy św. zachęcił papież wiernych uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie

Benedykt XVI kontynuował cykl prezentujący wybitne kobiety średniowiecza, które wniosły wkład w życie Kościoła swej epoki. Swą katechezę poświęcił żyjącej w XIII wieku niemieckiej mistyczce, mniszce cysterskiej z opactwa w Helfta w Saksonii, św. Matyldzie von Hackeborn.

Ojciec Święty prezentując postać św. Matyldy podkreślił, iż liturgia jest wielką szkołą duchowości.TŁUMACZENIE:
„Modlitwa osobista i liturgiczna, zwłaszcza liturgia godzin i Msza św. były podstawą doświadczenia duchowego świętej Matyldy z Hackeborn, która pozwalając, by kierowało nią Pismo Święte i karmiąc się chlebem eucharystycznym przeszła drogę wewnętrznej jedności z Panem, będąc nieustannie wierną Kościołowi”.

Papież zauważył, że jej wizje, pouczenia czy też wydarzenia z jej życia opisane są przy pomocy wyrażeń przywołujących język liturgiczny i biblijny.

2


TŁUMACZENIE:
„Można w ten sposób pojąć jej głęboką znajomość Pisma Świętego, stanowiącego jej chleb powszedni, do którego Matylda nieustannie się odwoływała, czy to doceniając teksty biblijne czytane podczas liturgii, czy też rozważając obrazy, symbole, terminy, krajobrazy i osoby”.

Zwracając się do wiernych języka angielskiego, wśród których byli pielgrzymi z Nigerii papież wyraził swą duchową bliskość z ofiarami powodzi, która nawiedził ten afrykański kraj. Natomiast pozdrawiając pielgrzymów języka francuskiego zapewnił Haitańczyków o swej modlitwie zarówno w intencji ofiar styczniowego trzęsienia ziemi, jak i niedawnych klęsk żywiołowych.

Na Placu św. Piotra zgromadziło się ok. 9 tys. wiernych

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »