W geście solidarności z ofiarami wielkiej powodzi w Pakistanie Caritas Polska przekazała 150 000 EUR na pomoc poszkodowanym w wyniku tragedii
Caritas Polska pozostaje w stałym kontakcie z Caritas Pakistan, która na miejscu organizuje pomoc dla tysięcy mieszkańców. W pierwszej kolejności zaspokajane są potrzeby ofiar powodzi w prowincjach Khyber, Pakhtunkhwa i Balochistan jak również Punjab.
Według oficjalnych statystyk ponad 1600 osób straciło życie a 21 milionów jest poszkodowanych przez największą w historii Pakistanu powódź. W wyniku kataklizmu ponad 700 wiosek zostało zniszczonych, 91 mostów zerwanych 50,000 akrów terenów uprawnych pozostaje pod wodą.
Pracownicy Caritas niosą pomoc dla poszkodowanych w formie schronienia, żywności, wody, lekarstw i opieki medycznej. Szczególną opieką otoczone są kobiety i dzieci.
Caritas Pakistan poprosiła Caritas Internationalis o wsparcie jak również uruchomiła działający na miejscu sztab kryzysowy. W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis wysłała na miejsce grupę reagowania kryzysowego Caritas ERST (Emergency Response and Support Team) składającą się z przedstawicieli Caritas narodowych działających w Pakistanie. Ich celem jest oszacowanie potrzeb i przygotowanie dwufazowego programu pomocy. Pierwsza faza obejmie pomoc doraźną a druga odbudowę zniszczeń w ramach programu pomocy długofalowej.
- Od pierwszych chwil Caritas niesie pomoc poszkodowanym. Caritas Polska natychmiast włączyła się w apel przekazując 150 000 EUR na pomoc doraźną. – mówi Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Potrzeby są jednak ogromne zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy i zagrożenia wybuchem epidemii.
Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym mogą dokonywać wpłat na konto:
CARITAS POLSKA
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
z dopiskiem: PAKISTAN
lub za pomocą kart kredytowych i przelewów elektronicznych z dopiskiem: PAKISTAN
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.