Wysocy rangą przedstawiciele Pakistanu oskarżyli w czwartek dowodzone przez NATO siły międzynarodowe ISAF w Afganistanie o zabicie tego dnia trzech pakistańskich żołnierzy w ataku na terytorium Pakistanu. NATO twierdzi, że wszczęto śledztwo w tej sprawie.
Po natowskich atakach Pakistan poinformował o zablokowaniu transportów z zaopatrzeniem dla wojsk Sojuszu w Afganistanie.
"W czwartek rano podczas niesprowokowanego ataku śmigłowce NATO wtargnęły w naszą przestrzeń powietrzną i zaatakowały posterunek wojskowy straży granicznej, zabijając trzech żołnierzy i raniąc trzech" - powiedział agencji AFP wysoki rangą przedstawiciel pakistańskich sił zbrojnych zastrzegając sobie anonimowość.
Do ataku doszło w wiosce Teri Mangal na pasztuńskim terytorium plemiennym w pobliżu granicy z Afganistanem.
"Śmigłowce ostrzeliwały ten teren przez około 25 minut" - dodał w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciel pakistańskich sił bezpieczeństwa, również zastrzegając sobie anonimowość.
Siły ISAF w Afganistanie przyznają, że ich śmigłowce zaatakowały "grupę rebeliantów, którzy próbowali zaatakować z moździerzy bazę wojsk koalicyjnych" na wschodzie Afganistanu w pobliżu granicy z Pakistanem.
"Załoga (śmigłowca) zameldowała, że nie naruszała pakistańskiej przestrzeni powietrznej i sądziła, że rebelianci znajdują się na terytorium afgańskim" - informuje komunikat ISAF.
"Przedstawiciele sił zbrojnych Pakistanu poinformowali ISAF, że żołnierze pakistańskich sił pogranicznych zostali trafieni ogniem koalicji. ISAF współpracuje z Pakistanem w gromadzeniu informacji, by sprawdzić, czy te dwa wydarzenia mają ze sobą związek. Incydent jest przedmiotem śledztwa" - napisano w komunikacie sił międzynarodowych.
Pakistan ostro zaprotestował w poniedziałek przeciwko dwóm poprzednim "naruszeniom" jego przestrzeni powietrznej podczas nalotów NATO w piątek i sobotę. Zabito wówczas 34 rebeliantów. Siły międzynarodowe oświadczyły w odpowiedzi, że mają prawo ścigać rebeliantów, którzy przeprowadzili ataki w Afganistanie.
Ataki wojsk NATO w Pakistanie zdarzają się bardzo rzadko. Stany Zjednoczone wykorzystują zwykle do tego rodzaju operacji w strefie przygranicznej samoloty bezzałogowe CIA. We wrześniu przeprowadzono rekordowo dużo ataków z użyciem takich samolotów - aż 21.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.