Kilka tysięcy muzułmanów, w tym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, uczestniczyło w piątek w pierwszych od niemal 90 lat modlitwach w dawnym muzeum, a obecnie meczecie Hagia Sophia w Stambule.
Przed modlitwą Erdogan, w tradycyjnym muzułmańskim nakryciu głowy (tur. takke, arab. takija), odczytał wersety z pierwszych dwóch sur (rozdziałów) Koranu. Przewodniczący Dyrektoriatu ds. Religii (Diyanet), państwowego organu zarządzającego m.in. meczetami w Turcji, wygłosił kazanie.
Następnie muezzini na czterech minaretach świątyni wezwali wiernych na modlitwę, co zasygnalizowało początek obrzędu. Cotygodniowa modlitwa piątkowa w meczecie jest obowiązkiem religijnym muzułmanów.
"To historyczny moment. Niech Bóg błogosławi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Robi tak piękne rzeczy. Jestem bardzo wzruszona" - powiedziała AFP 49-letnia gospodyni domowa Aynur Saatci, która skróciła swoje wakacje we wschodniej Turcji, aby pomodlić się w nowo otwartym meczecie.
Dla niektórych wiernych zmiana statusu Hagii Sophii, choć krytykowana przez wiele krajów chrześcijańskich, jest symbolem suwerennej Turcji.
"To jest moment, w którym Turcja zrywa swoje łańcuchy, odtąd będzie mogła robić, co zechce, nie ulegając Zachodowi" - cieszył się kupiec, Selahattin Aydas.
Oprócz tego, że od piątku Hagia Sophia jest działającym meczetem, pozostaje ona również jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Turcji. Diyanet nadzoruje kult religijny w meczecie, a ministerstwo kultury i turystyki zarządza pracami konserwatorskimi - informuje państwowa agencja prasowa Anatolia, zapewniając że "skarb architektury jest również bezpłatny dla turystów krajowych i zagranicznych".
10 lipca prezydent Erdogan podpisał dekret, który formalnie czyni z Hagii Sophii meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku o przekształceniu meczetu w muzeum. Spotkało się to z krytyką i obawami o dalsze losy chrześcijańskiego dziedzictwa w Turcji, wyrażanymi m.in. przez papieża Franciszka, patriarchę ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I, patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla, sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, rządy Grecji, Cypru, Francji i rosyjski parlament. Zaniepokojenie wyraziła też Unia Europejska.
Zdaniem analityków decyzja Erdogana o przekształceniu Hagii Sophii w meczet ma na celu pobudzenie jego nacjonalistycznie i religijnie nastawionych wyborców w obliczu trudności ekonomicznych pogłębionych przez pandemię koronawirusa.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.