„Kościół potrafi przenieść współczesność w historię i historię we współczesność” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w sobotę 9 października 2010 r. podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w Parku Kościuszki w Katowicach z okazji 500-lecia stojącego tam kościoła pod wezwaniem św. Michała. Przybyli na nią licznie zarówno mieszkańcy Katowic, jak i Syryni, w której świątynia znajdowała się przez ponad cztery wieki.
Metropolita katowicki przypomniał, że w tej świątyni wielokrotnie wierni zbierali się, by uczcić ofiary tragicznych wydarzeń w pobliskiej kopalni „Wujek” w czasie stanu wojennego w grudniu 1981 r. Zwrócił uwagę, że zabytkowy kościół został przeniesiony z Syryni do Katowic przed II wojną światową przez ówczesnego prezydenta miasta, Adama Kocura, który w późniejszych latach został księdzem katolickim. Do dziś świątynia jest własnością miasta.
Kazanie podczas Mszy św. wygłosił wicegenerał werbistów o. Konrad Keler SVD, wywodzący się z Syryni. Zauważył, że świątynia, której jubileusz dziś świętowano, jest tylko o cztery lata młodsza od Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Kaznodzieja wskazał na główne czynniki, które sprawiły, że ten drewniany kościół przetrwał tyle wieków. Wskazał, że od początku pełnił on dla ludzi funkcje obronną. To w nim kryli się przed zagrożeniami i wrogami. „To poczucie bezpieczeństwa, które im dawał, rodziło w ludziach odpowiedzialność za kościół jako budynek i za wspólnotę Kościoła” - powiedział o. Keler. Mówił też o tym, że mieszkańcy Syrynii przez stulecia pozostali wierni Kościołowi, nie ulegając licznym pokusom, które ich w tym czasie spotykały. Stało się tak, ponieważ chcieli swe życie oprzeć na stałych wartościach. Odpowiadając na pytanie, co dzisiejszy jubileusz mówi współczesnym, powiedział: „Mieszkańcy tej małej wioski budowali na tym, co inni osiągnęli”. Podkreślił, że kolejne pokolenia nie burzyły dokonań swych poprzedników, nie uważały, że dopiero od nich wszystko się zaczyna. „Świątynia drewniana, ale wiara zbudowana na skale” - powiedział o. Keler na zakończenie.
Drugi dzień uroczystości jubileuszu 500-lecia kościoła św. Michała będzie miał miejsce w Syryni w niedzielę, 10 października br. Połączony będzie z poświeceniem i oddaniem do użytku nowego strażackiego wozu bojowego oraz otwarciem wyremontowanego Wiejskiego Domu Kultury. Rozpocznie się Mszą świętą w kościele św. Antoniego z Padwy o godz. 1500, po której zostanie poświęcony nowy wóz strażacki i nastąpi przekazanie kluczy do strażackiego wozu bojowego, po czym w uczestnicy udadzą się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie będzie uroczyste otwarcie - po remoncie generalnym - Wiejskiego Domu Kultury wraz z przylegającymi obiektami. Z tej okazji zorganizowany zostanie Festyn Rodzinny, na którym Gwiazdą wieczoru będzie Alexander Martinez - finalista programu „Mam talent”.
Kościół św. Michała, drewniany, zabytkowy z 1510, z wolno stojącą drewnianą wieżą z XVII wieku, okolony drewnianym parkanem, został przeniesiony w 1938 z Syryni i ustawiony w najwyższym punkcie Parku Kościuszki. Poświęcenia kościoła dokonał 18 V 1958 ks. Ignacy Jeż, rektor Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, późniejszy biskup koszalińsko-kołobrzeski, tuż przed śmiercią mianowany przez Benedykta XVI kardynałem. Kościół ten stał się ośrodkiem duszpasterskim dla części nowo powstającego osiedla Brynów, przynależącego do parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. Od 1959 przy kościele funkcje duszpasterskie spełniał osobny rektor. Parafię erygowano 21 II 1981.
Posłuchaj słów abp Damiana Zimonia:
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.