Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni możliwości odstraszania NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent USA Donald Trump w komunikacie dostępnym na stronie Białego Domu.
"Dzisiaj moja administracja podpisała historyczną umowę o wzmocnionej współpracy obronnej z Rzeczpospolitą Polską" - pisze amerykański przywódca. Tłumaczy, że porozumienie jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji ze stroną polską.
"Umowa wzmocni naszą współpracę wojskową i zwiększy obecność militarną USA w Polsce, w celu dalszego wzmocnienia możliwości odstraszania NATO, zwiększenia bezpieczeństwa europejskiego i pomocy w zapewnieniu demokracji, wolności i suwerenności" - czytamy w oświadczeniu Trumpa.
Prezydent USA zapewnił także, że jego rząd "całkowicie odbudował" amerykańskie siły zbrojne, czyniąc dla nich więcej niż jakikolwiek inny gabinet w historii. Umowa z Polską jest częścią tych działań, które mają zwiększyć możliwości wykonywania misji przez wojsko.
Porozumienie z Polską jest również wzorem dla innych tego typu umów, ponieważ sprawiedliwie dzieli obciążenia (kosztów stacjonowania wojsk USA w Polsce - PAP) - podkreślił Trump.
Amerykański przywódca podziękował prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie, Polakom oraz członkom swojej administracji za ciężką pracę nad osiągnięciem porozumienia oraz zapewnił, że USA oczekują na pełną realizację umowy i kontynuowanie ważnej współpracy z Polską.
Podpisana w sobotę przez amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo i polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka umowa przewiduje stworzenie w Polsce wysuniętego dowództwa V. Korpusu USA, możliwość dalszego zwiększenia liczebności wojsk USA stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy nad Wisłą.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.