"Antychiński" Nobel

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla uwięzionemu dysydentowi Liu Xiaobo pokazuje brak szacunku dla chińskiego wymiaru sprawiedliwości - oświadczyły we wtorek władze ChRL. Pekin podkreślił, że wyróżnienie nie wpłynie na kierunek systemu politycznego w Chinach.

"Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla przestępcy odsiadującemu wyrok więzienia pokazuje brak poszanowania dla chińskiego wymiaru sprawiedliwości" - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu na briefingu prasowym w Pekinie. Powtórzył, że wyróżnienie zaszkodzi chińsko-norweskim stosunkom. To już kolejna oficjalna krytyka Chin w sprawie nagrodzenia Liu pokojowym Noblem.

Liu Xiaobo, który jest więziony za krytykę władz państwowych ChRL, otrzymał wyróżnienie "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Tegoroczny laureat został pod koniec 2009 roku skazany na 11 lat więzienia za "działalność wywrotową".

Do uwolnienia chińskiego dysydenta wezwał m.in. prezydent USA Barack Obama, a ambasada USA w Chinach zaapelowała o zniesienie restrykcji wobec żony laureata Liu Xia, poddanej aresztowi domowemu.

Rzecznik chińskiego MSZ spytany na wtorkowym briefingu o reakcję Obamy, odpowiedział: "Sprzeciwiamy się, by ktokolwiek wykorzystywał tę sprawę do wprowadzania zamieszania i ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin".

Rzecznik dodał, że politycy w niektórych krajach wykorzystują sprawę przyznania tegorocznego pokojowego Nobla, żeby atakować Chiny. Kwestia ta "nie tylko stanowi brak poszanowania dla chińskiego wymiaru sprawiedliwości, ale również nasuwa pytanie o ich prawdziwe intencje" - powiedział Ma Zhaoxu.

W piątek Chiny uznały, że tegoroczny wybór norweskiego Komitetu Noblowskiego jest sprzeczny z celami nagrody. Według poniedziałkowych mediów chińskich, wyróżnienie dla Liu Xiaobo jest przejawem strachu przed rosnącą potęgą Chin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »