Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, Caritas Polska oraz serwis internetowy familion.pl podjęły wspólną akcję pomocy rodzinom wielodzietnym z terenów powodziowych „Wielodzietni Solidarni”. Według ostrożnych szacunków w wyniku tegorocznych powodzi ucierpiało ok. 10 tys. rodzin wielodzietnych a blisko 1,5 tys. zostało ewakuowanych.
Do akcji może się włączyć każdy. Jak pomóc? Najprościej wejść na stronę internetową www.familion.pl. Za jej pośrednictwem kilkadziesiąt rodzin z terenów dotkniętych powodzią przedstawia listę rzeczy, które pozwolą się im przygotować do zimy. Potrzebne są m.in. materiały budowlane, sprzęt AGD, meble, ubrania, buty, środki czystości i opał.
„Idea pomocy jest prosta - mówi Prezes ZDR 3+ Joanna Krupska - na stronie familon.pl zamieściliśmy indywidualne opisy sytuacji kilkudziesięciu rodzin wielodzietnych dotkniętych powodzią. Potrzeby pogrupowane są w kilkunastu kategoriach takich jak np. obuwie, odzież, żywność, środki czystości itp. Rodzina, która chciałaby udzielić pomocy po zarejestrowaniu się na stronie wybiera poszkodowaną rodzinę, której pomaga. Wybiera też z listy zgłoszonych przez nią potrzeb artykuły, które może ofiarować. Po potwierdzeniu wybranych przedmiotów, otrzymuje adres rodziny, do której zdecydowała wysyła paczki pocztą.”
Natomiast osoby, które wolą udzielić pomocy finansowej znajdą na stronie informację o możliwości wpłaty na specjalne konto Caritas. Za zebrane w ten sposób pieniądze będą zzkupowane potrzebne przedmiotów dla rodzin, których potrzeby nie zostały zaspokojone w ramach wysyłki bezpośredniej.
„Prostota, nieanonimowy i bezpośredni charakter pomocy odróżniają to działanie od inicjatyw podejmowanych przez inne organizacje i budują ideę wzajemnej pomocy wśród wielodzietnych”- wyjaśnia Krupska.
Rodziny wielodzietne to - wśród poszkodowanych przez tegoroczną powódź - grupa społeczna, dla której skutki materialne katastrofy są szczególnie trudne do naprawienia. Pomoc rządowa dla powodzian w wysokości 6 tys złotych na gospodarstwo domowe nie uwzględnia ilości domowników na utrzymaniu. Jest więc kolejnym przykładem nie zauważania w polskim systemie prawnym szczególnych potrzeb rodzin wielodzietnych.
Tymczasem 17 % wszystkich polskich rodzin to rodziny wielodzietne, które dźwigają ciężar utrzymania i wychowania co trzeciego polskiego dziecka. Wbrew kreowanemu przez media wizerunkowi, ogromna część polskich wielodzietnych to wielodzietni z wyboru. Wybór ten mimo katastrofalnej sytuacji demograficznej kraju nadal nie znajduje w zrozumienia i wsparcia ze strony kolejnych ekip rządowych. Stąd też pomysł akcji „Wielodzietni Solidarni", będącej zachętą do solidarnej pomocy poszkodowanym rodzinom z terenów powodziowych przez inne rodziny wielodzietne z całej Polski.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.