Aby utrzymać żywą obecność chrześcijan w Ziemi Świętej, franciszkanie z Kustodii oferują zakwaterowanie kilku tysiącom wyznawcom Chrystusa. W związku z pandemią tegoroczna zbiórka dla Ziemi Świętej odbędzie się 13 września.
W ubiegłych wiekach Kustodia oferowała chrześcijanom Ziemi Świętej oliwę i chleb. Dziś potrzeby są inne, więc wsparcie franciszkanów zmieniło swój wymiar społeczny i duszpasterski. Bracia mniejsi, z pomocą innych wspólnot zakonnych, prowadzą głównie szkoły, domy dla osób starszych i ośrodki zdrowia.
Obecnie szczególnym problemem jest utrzymanie chrześcijan w ich domach na terenie dzisiejszego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Franciszkanie starają się powstrzymać rosnącą emigrację, m.in. poprzez nowe dzieło „Otwarty Dom”, które oferuje pomoc rodzinom w budowie domów, remontach mieszkań, wsparcie w procesie wynajmu, a nawet zapewnienie nowego miejsca do życia.
„Ten dom to całe moje życie. Ma dla mnie szczególne znaczenie, a ja nigdy nie mogłabym go zostawić. Mój syn Musa wielokrotnie próbował przekonać mnie do wyjazdu z kraju, ale zawsze odpowiadałam bezwzględną odmową. Franciszkanie nie biorą od nas ani grosza i nie proszą o opuszczenie domu. W tym budynku mieszka ponad 20 rodzin, żadna z nich nie płaci czynszu. Kustodia odrestaurowała wiele domów. Jestem tu od 1961 roku i bracia franciszkanie nigdy nie prosili mnie o zapłatę czynszu. Niech Bóg błogosławi braciom za to, co oferują ludziom” – mówi Graziella Qamar, chrześcijanka mieszkająca na Starym Mieście, w Christian Media Center.
Multimedialne Centrum Franciszkańskie w Ziemi Świętej informuje, że Kustodia udostępniła dla rodzin chrześcijańskich 72 domy w Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz 582 mieszkania w Jerozolimie, w obrębie Starego Miasta i poza nim. Do franciszkanów dotarło ponad 700 zgłoszeń, z czego 250 jest pilnych.
Zbiórka „Pro Terra Sancta”, odłożona przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich z powodu pandemii COVID-19, odbędzie się w tym roku 13 września. "Kościół powszechny będzie mógł w ten sposób zapewnić niezbędną pomoc dla Ziemi, na której znajdują się korzenie naszej wiary, poprzez wysiłek solidarności i komunii w cierpieniu", podaje strona internetowa Kustodii. Zbiórka została zapoczątkowana przez papieża Pawła VI, w Adhortacji apostolskiej „Nobis in Animo”, wydanej 25 marca 1974 r., w celu wsparcia Kościoła w Jerozolimie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.