Reklama

Jan Paweł II miał szacunek dla każdego człowieka

Jan Paweł II miał szacunek dla każdego człowieka – tak papieża-Polaka wspomniał dziś emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, który dzisiaj był gościem w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Reklama

Spotkanie z nim zorganizowano w ramach VIII Dni Kultury Chrześcijańskiej, które pod hasłem „Jan Paweł II - odwaga świętości” odbywają się w archidiecezji częstochowskiej w dniach 10-29 października.

Na spotkanie, któremu towarzyszyło hasło „Wspominamy Jana Pawła II” przybyli m. in. przedstawiciele Kościoła, władz samorządowych, redaktorzy „Niedzieli”, alumni Niższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej i mieszkańcy miasta.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji archiwalnego filmu z 16 października 1978 r., z wyboru Jana Pawła II. - Klimat tamtego 16 października jest wciąż żywy w naszych sercach i w Polsce - mówił ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli” otwierając spotkanie.

Następnie w swoim świadectwie o Janie Pawle II kard. Gulbinowicz wspomniał czasy kiedy ks. Karol Wojtyła był jeszcze profesorem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Miał w sobie wspaniałą otwartość na młodych ludzi i bezpośredni kontakt z każdym człowiekiem. Karol Wojtyła był szczery i miał szacunek do każdego człowieka i taki pozostał do końca - wspominał kard. Gulbinowicz

Emerytowany metropolita wrocławski wspomniał również czas konklawe, które wybrało Jana Pawła II. - Modliliśmy się do św. Jadwigi Śląskiej by pomogła wybrać na papieża polskiego kardynała - wspomniał kard. Gulbinowicz.

Na zakończenie spotkania kard. Gulbinowicz wręczył ks. inf. Skubisiowi „Pierścień tysiąclecia Kościoła wrocławskiego” z wizerunkiem Chrystusa Króla i pektorału pierwszego biskupa na Dolnym Śląsku Jana za wierność i służbę Kościołowi.

Spotkanie w „Niedzieli” połączone zostało z rozstrzygnięciem konkursu fotograficznego „Niedzieli” pt. „Kierunek Jasna Góra 2010". Dyplomy i nagrody laureatom konkursu wręczali kard. Gulbinowicz i ks. inf. Skubiś. Na tegoroczny konkurs wpłynęło blisko 270 zdjęć. Konkurs organizowany jest przez „Niedzielę” od pięciu lat i ma na celu przybliżyć fenomen pielgrzymowania.

Spotkaniu towarzyszył koncert fortepianowy Urszuli Ledwoń, która wykonała utwory Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninowa.

Pierwsze Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej organizowane już były w latach 60. i 70. ub. wieku przez Duszpasterstwo Akademickie diecezji częstochowskiej pod kierunkiem ówczesnego duszpasterza akademickiego ks. Ireneusza Skubisia. Ponadto w tzw. „Piwnicy” Domu Biskupiego duszpasterstwo akademickie organizowało spotkania ze znanymi ludźmi kultury m.in. Stefanem Kisielewskim.

Pomysłodawcą odnowionej formuły Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie był ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 r. podczas pielgrzymki dziękczynnej środowisk twórczych za pontyfikat Jana Pawła II do Rzymu. Jako duszpasterz, ks. Ułamek organizował liczne imprezy kulturalne, m.in. „Zaduszki Artystyczne” - cykliczny koncert poświęcony pamięci wszystkich zmarłych częstochowskich twórców kultury połączony z uroczystą Mszą św. Stworzył także internetowy portal kulturalny, program radiowy „Okno na Kulturę”.

Ideę organizowania Dni Kultury Chrześcijańskiej podjął i znaczenie poszerzył ich ofertę ks. Piotr Zaborski, obecny duszpasterz środowisk twórczych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Czwartek
noc
3°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama