6 lat więzienia dla b. prezydenta

Sąd Okręgowy w Opolu wydał w środę wyrok łączny - 6 lat więzienia - w sprawie b. prezydenta Opola, dwukrotnie skazanego wcześniej za korupcję. B. prezydent musi też zapłacić 156 tys. zł grzywny i ma 10 letni zakaz zajmowania stanowisk w rządzie i samorządzie.

B. prezydent Opola, i późniejszy wojewoda opolski z czasów rządów SLD, Leszek Pogan został wcześniej dwukrotnie skazany - na pięć i półtora roku więzienia - za przyjmowanie łapówek. Skazany chciał wyroku łącznego w wysokości pięciu lat, prokuratura domagała się siedmiu lat więzienia.

"Popełnione przestępstwa pozostawały w zbiegu realnym, orzeczone za nie kary były tego samego rodzaju, co w pełni uzasadnia połączenie kar pozbawienia wolności, orzeczonych grzywien, i innych środków karnych" - powiedział sędzia Robert Mietelski. Podkreślił, że wydając wyrok sąd wziął pod uwagę wiele czynników - w tym postępujący prawidłowo proces resocjalizacji skazanego i pięcioletni wyrok łączny z pierwszego procesu dotyczącego "afery ratuszowej".

"To nie ta kara podlegała łączeniu (suma kar cząstkowych orzeczonych wobec b. prezydenta to 13 i pół roku), stanowiła jednak wskazówkę dla sądu co do tego, w jakim kierunku powinno pójść orzekanie. Od tamtego momentu sytuacja się nie pogorszyła, proces resocjalizacji idzie w dobrym kierunku. W tym stanie rzeczy sąd podjął decyzję o karze 6 lat pozbawienia wolności" - zaznaczył Mietelski.

W pierwszym procesie dotyczącym tzw. afery ratuszowej sąd wymierzył Poganowi karę łączną 5 lat więzienia, którą b. prezydent już odbywa. W tym czasie zasiadł on na ławie oskarżonych w procesie kolejnego b. prezydenta Opola, Piotra S. (zastąpił Pogana na stanowisku, gdy ten został wojewodą opolskim) i usłyszał w nim wyrok 1,5 roku więzienia.

Wydając wyrok łączny sąd zaliczył w jego poczet czas, kiedy Pogan przebywał w areszcie, oraz okres, który spędził już za kratami odsiadując pierwszy wyrok. Sąd zwolnił też b. prezydenta z kosztów procesu.

Pogan jest jedynym ze skazanych w procesach korupcyjnych opolskich samorządowców, który odsiaduje karę. Skazani w "aferze ratuszowej" albo są już na wolności, albo w ogóle (oprócz okresu aresztowania) nie trafili do więzienia. W kolejce do odbycia wyroku czeka Piotr S., który ma spędzić w więzieniu 3 lata i 10 miesięcy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
wiecej »