Krakowski metropolita senior przewodniczył głównym uroczystościom odpustowym w najstarszym w Polsce sanktuarium Krzyża Świętego.
Na placu przed bazyliką w opactwie ojców cystersów kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. w główny dzień odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego. Tygodniowe obchody tego święta rozpoczęły się w Mogile 13 września.
W homilii krakowski metropolita senior podkreślał, że krzyż wrósł w polską historię, kulturę i tożsamość. - Krzyż nikomu nie zagraża. Ukrzyżowana miłość nikogo nie odtrąca, ale wszystkich pragnie wywyższyć, przyciągnąć do siebie - mówił.
Jak dodał, przez znak krzyża "nikogo nie wykluczamy, bo stał się symbolem najwyższych wartości, największej miłości, ogarniającej wszystkich ludzi, będących przecież dziećmi jednego Boga".
Wieloletni sekretarz osobisty św. Jana Pawła II wspominał jego liczne pielgrzymki jako metropolity krakowskiego do sanktuarium Chrystusa Ukrzyżowanego w Mogile. Przypomniał, że 50 lat temu papież Paweł VI, na wniosek cystersów i kard. Karola Wojtyły, ogłosił mogilski kościół bazyliką mniejszą. - Nie przypuszczał wówczas ksiądz kardynał, że po dziewięciu latach przybędzie do Mogiły już jako biskup Rzymu, aby pokłonić się Chrystusowi Ukrzyżowanemu - mówił kaznodzieja.
Andrea Nardotto Mija 50 lat od ogłoszenia kościoła cystersów bazyliką mniejszą.Kard. Dziwisz przywołał termin "nowa ewangelizacja", którego papież użył po raz pierwszy podczas wizyty w Mogile. - To wyrażenie i kryjący się za nim projekt duszpasterski stał się jedną z przewodnich idei jego pontyfikatu, podczas którego wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej - dodał.
Hierarcha wyjaśniał, że nowa ewangelizacja jest odpowiedzią Kościoła na sytuację i potrzeby współczesnego świata wobec dokonujących się w nim wielkich przemian, "również odchodzenia od Boga, zapominania o Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii".
- Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nowej ewangelizacji potrzebuje Europa, a także Polska, Kraków i Nowa Huta, bowiem skarb wiary nie jest nam dany raz na zawsze. Każdy człowiek i każde pokolenie staje przed wyzwaniem i dokonaniem wyboru - nauczał. Podkreślał, że Chrystus nikogo nie zniewala i nikogo nie przymusza. - Jego Miłość jest bezbronna, nie narzuca się i może być odtrącona, zlekceważona, zapomniana. Ale rodzi się wtedy zasadnicze pytanie: co dalej? W jaki sposób, bez Chrystusa, człowiek nada swemu życiu sens i ocali swój los na całą wieczność? - pytał.
Krakowski metropolita senior zachęcał, by w czasie utrzymującej się stale i groźnej dla całego świata epidemii patrzeć z nadzieją na krzyż. - Stosując się do podawanych wskazań i poleceń, chcemy współpracować dla dobra nas samych i naszych bliźnich. Ale nie poprzestajemy na tym. Wpatrujemy się w krzyż naszego Zbawiciela, bo ostatecznie w Nim nasz ratunek i ocalenie - podsumował.
Andrea Nardotto Bazylika ojców cystersów w Mogile jest najstarszym sanktuarium Krzyża Świętego w Polsce.W ramach tygodniowego odpustu do sanktuarium pielgrzymowała Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a przedstawiciele krakowskich wspólnot zakonnych i parafii modlili się podczas codziennych nabożeństw.
O kulcie relikwii Krzyża Świętego w mogilskim sanktuarium donosiła prasa w pierwszej połowie XX w. W archiwum klasztornym nie zachował się jednak dokument potwierdzający autentyczność relikwii. Stąd od 1961 roku opactwo posiada już potwierdzoną, sporą cząstkę relikwii Krzyża Świętego pochodzącą z bazyliki Santa Croce w Rzymie, która pozostaje pod opieką tamtejszych cystersów.
Relikwie Krzyża Świętego w krakowskiej Mogile można uczcić m.in. w czasie nabożeństw wielkopostnych, tradycyjnego odpustu z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w ramach pierwszopiątkowych całonocnych czuwań.
Cysterskie opactwo w Mogile powstało w XIII wieku. Kult tutejszego wizerunku Jezusa na krzyżu sięga najpewniej czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wizerunek Ukrzyżowanego nazywany jest "łaskami słynącym", o czym świadczą liczne wpisy do sanktuaryjnych ksiąg i wota zostawiane przy krzyżu.
Andrea Nardotto - Europa i Polska potrzebują nowej ewangelizacji - mówił kard. Dziwisz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.