Projekcja filmu o męczenniku Dietrichu Bonhoefferze rozpocznie w poniedziałek w Poznaniu IX Ekumeniczne Święto Biblii. W tym roku tematem dni jest werset z Ewangelii: "Niech się nie trwoży wasze serce, wierzycie w Boga i we mnie uwierzcie".
Film "Kto wierzy w Boga ten nie ucieka", poświęcony niemieckiemu pastorowi ewangelickiemu Dietrichowi Bonhoefferowi - poecie i uczestnikowi niemieckiego ruchu antyfaszystowskiego, który w 1945 roku został skazany na śmierć i zginął w obozie koncentracyjnym - będzie pokazany w kościele ewangelicko-augsburskim w Poznaniu.
"Bonhoeffer to wspaniały człowiek, ale tego nie da się zadeklarować, to trzeba wyczytać w jego poezji czy poznać go po obejrzeniu tego filmu. Jego działalność i twórczość to świadectwo tego, że wielki spokój ducha można zachować nawet w ekstremalnych warunkach obozu koncentracyjnego" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej pastor Piotr Wisełka z Kościoła Zielonoświątkowego.
W programie święta znalazł się panel dyskusyjny z udziałem hierarchów kościołów chrześcijańskich, zatytułowany "Kto lub co da pokój serca? Czyli jak wierzyć, aby żyć pokojem serca". "Refleksja ta jest bliska każdemu człowiekowi. Chcemy zaproponować, zwłaszcza w tych niespokojnych czasach, gdzie szukać wewnętrznego pokoju" - powiedział superintendent Kościoła ewangelicko-metodystycznego ks. Jan Ostryk.
Kulminacją Święta Biblii będzie zaplanowane na 28 października nabożeństwo Słowa Bożego w poznańskiej archikatedrze pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika kościoła Zielonoświątkowego w Polsce biskupa Marka Kamińskiego.
Po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii koncert muzyczny zostanie zorganizowany poza kościołem. Utworów Mate.O i Natalii Niemen będzie można wysłuchać w klubie Blue Note.
Ostatnim elementem Święta będzie spotkanie modlitewne w wigilię święta reformacji w Kościele ewangelicko-augsburskim w Poznaniu i artystyczny "Wieczór Bonhoeferrowski", podczas którego recytowane będą wiersze męczennika.
Święto Biblii zorganizowano po raz pierwszy w 2001 roku. Obecnie organizatorem jest działająca od 2002 roku Polska Grupa Ekumeniczna, w skład której wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-metodystyczny, Kościół rzymskokatolicki, Kościół polskokatolicki, Kościół zielonoświątkowy.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.