Ludzkość musi stawić czoło problemom moralnym, nieznanym autorom biblijnym, ale Pismo Święte może być pomocne w znalezieniu właściwej drogi postępowania - powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada podczas konferencji biblijnej w Lublinie.
Kard. Levada był gościem rozpoczętej w czwartek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II konferencji pt. "Biblia a moralność. Współczesne problemy moralne w świetle Słowa Bożego".
W swoim wystąpieniu kardynał powiedział, że we współczesnym świecie powstaje wiele pytań i obiekcji wobec przykazań, zobowiązań i norm postępowania, jakie można znaleźć w Biblii, a wolność i "niezależność sumienia" stają się podstawowymi wyznacznikami postępowania człowieka, dla którego znakiem godności staje się wtedy zdolność do samodzielnego decydowania o tym, co jest moralne, a co nie.
Jak podkreślił kardynał, badania naukowe, nowe technologie i globalizacja rodzą nowe i delikatne kwestie moralne związane m.in. z terroryzmem, imigracją, szanowaniem dóbr naturalnych, pracą, badaniami genetycznymi, rodziną, życiem politycznym. "Wobec tych problemów marginalizuje się Pismo Święte, zaś rozwiązań poszukuje się na doraźnych podstawach, bez uwzględnienia tradycyjnych odpowiedzi" - powiedział.
Kard. Levada przyznał, że problemem jest też sama Biblia, której teksty powstały co najmniej 1900 lat temu i przynależą do czasów, w których warunki życiowe były bardzo różne od obecnych. Jednak - jego zdaniem - to właśnie w Biblii można znaleźć podstawowe kryteria - dotyczące m.in. koncepcji ludzkiej natury, godności człowieka, jego relacji do Boga, wspólnotowego charakteru norm i zachowań, które pomagają pokierować refleksją moralną i mogą pomóc w znalezieniu rozwiązań współczesnych problemów.
"Jest oczywiste, że nie znajdziemy w Biblii pełnych odpowiedzi na wiele współczesnych problemów. To jednak nie znaczy, że Pismo Święte jest bez znaczenia i nie może nam służyć pomocą w rozpoznaniu właściwego postępowania" - powiedział.
Jak zaznaczył, Biblia jest "historią Bożej inicjatywy", ale równocześnie jest historią ludzkiej słabości, przewrotności i upadku. Człowiek stworzony przez Boga "na Jego obraz i podobieństwo" otrzymuje także dary rozumności, wolności, godności, zdolności do pozostawania w relacji Bogiem. "Wolność podarowana ludzkiej istocie nie może być sprowadzana do prostej autoregulacji swojego życia, gdyż ostatecznym punktem odniesienia nie jest ludzka osoba, lecz sam Bóg" - tłumaczył kardynał.
W obradach na KUL biorą udział teologowie, bibliści i etycy z różnych uniwersytetów w Polsce. Ich wykłady dotyczyć będą m.in. odpowiedzialności chrześcijanina za świat, moralności chrześcijańskiej wobec wyzwań współczesnej biotechnologii, moralności uczniów Jezusa, roli pamięci w decyzjach moralnych człowieka. Konferencja potrwa do piątku.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.