"Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce" to główny temat 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się 5 i 6 października w Łodzi i w Pabianicach - poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński.
"W czasie posiedzenia biskupi będą obradować w pięciu grupach tematycznych. Zajmą się strategią w czasie i po pandemii, wyzwaniami związanymi z przemianami kulturowymi, obecnością w przestrzeni społeczno-politycznej, duszpasterstwem parafialnym oraz kwestią komunikacji Kościoła" - podano w informacji przekazanej w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Bp Miziński wyjaśnił, że w tym roku obrady biskupów odbędą się w Łodzi ze względu na rozpoczynający się tam jubileusz 100-lecia powstania diecezji łódzkiej. Zebranie Plenarne KEP rozpocznie się w poniedziałek 5 października w łódzkim seminarium duchownym. Następnego dnia obrady będą odbywały się w Pabianicach.
Nowością będzie praca w pięciu grupach tematycznych. "Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadzi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat +Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych+. Trzecia zaś podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadzi i poprowadzi dyskusję ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Kolejna grupa tematyczna poświęci czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem będzie nowy rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak. Tematem rozmów piątej grupy będzie natomiast +Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian+. Jej moderatorem będzie ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej" - powiedział bp Miziński.
Sekretarz Generalny KEP wyraził nadzieję, że nowe doświadczenie pracy w grupach pomoże skuteczniej wytyczyć kierunki działań, które pozwolą bardziej owocnie posługiwać Kościołowi w Polsce.
Zapowiedział, że oprócz kwestii duszpasterskich innym ważnym zagadnieniem podczas najbliższego zebrania będzie droga formacji prezbiterów w Polsce i dokument "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia". Tej części spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa.
Biskupi omówią również sprawy prawne. Dokonają wyborów do różnych gremiów Konferencji Episkopatu Polski oraz instytucji z nią bezpośrednio związanych.
Podjęty zostanie m.in. temat dotyczący rodziny. poruszany przez Radę KEP ds. Rodziny, oraz sprawy, nad którymi pracuje Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. W pierwszym dniu obrad biskupi uczczą św. s. Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, 5 października, eucharystii o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
W drugim dniu obrad w godzinach porannych biskupi będą koncelebrowali mszę św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach. "Kościół ten jest szczególnie ważny, dlatego że jest to kościół objawień dwóch koron Maksymiliana Marii Kolbego" - podkreślił bp Miziński.
Zebranie zakończy się 6 października po południu. Po obradach zostanie opublikowany komunikat.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.