Premier Donald Tusk uhonorował w sobotę na Torwarze pucharami i medalami 24 najlepsze drużyny w pierwszej edycji Turnieju Orlika. W finale imprezy startowały 64 zespoły dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych.
"Spełniły się moje marzenia, choć nie do końca, bo wiele lat temu marzyłem, by nie stanąć w garniturze i otwierać taki wielki turniej, ale żeby być tam wśród jednej z tych drużyn jako zawodnik. Nie udało się, ale udała się rzecz dużo wspanialsza niż spełnienie marzeń jednego człowieka. Sto tysięcy zawodniczek i zawodników na tysiącu najnowocześniejszych boisk w Europie, 10 tysięcy drużyn - te liczby robią wrażenie. Opisują marzenie nie tylko jednego chłopaka, lecz marzenia tysięcy dziewcząt i chłopców, aby nasze życie codzienne było radosnym" - powiedział Donald Tusk otwierając imprezę.
"Warto było dla was budować te boiska" - dodał premier.
Całe sobotnie popołudnie trwał na Torwarze piłkarski festiwal. Premier cierpliwie rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Wśród gości nie zabrakło medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy: wioślarzy Adama Korola, Konrada Wasielewskiego, Kajetana Broniewskiego, szermierzy Sylwii Gruchały, Mariana Sypniewskiego, gimnastyka Leszka Blanika czy też lekkoatletów Moniki Pyrek, Tomasza Majewskiego i Piotra Małachowskiego.
Specjalnymi piłkami z czekolady uhonorowano dwie drużyny dziewcząt z miejscowości Gościno, które przegrały mecze finałowe.
Na zakończenie imprezy na Torwarze działacze z województwa zachodniopomorskiego wręczyli Donaldowi Tuskowi pamiątkową koszulkę. Premier na zakończenie turnieju podziękował tysiącom ludzi, którzy pomogli budować Orliki, a teraz uczą na nich piłkarskiego fachu dziewczęta i chłopców. "Cała Polska jest z was bardzo dumna" - powiedział szef rządu.
W finałach turnieju startowały po cztery najlepsze drużyny z każdego województwa. W sumie 64 zespoły dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 oraz 12-13 lat. Rywalizacja rozpoczęła się 10 września na 912 Orlikach w całym kraju, a piłkę kopało 9949 drużyn, w tym 2601 dziewczęcych. Dotychczas oddano do użytku 1349 Orlików.
"Poziom turnieju był bardzo wysoki, a finał rywalizacji chłopców starszych rewelacyjny" - ocenili zgodnie arbitrzy związkowi Marcin Przybysz, Tymoteusz Jeż i Patryk Bartnicki.
"Tego dnia długo nie zapomnę. Wprawdzie przypadło nam drugie miejsce w kategorii chłopców młodszych, ale cieszymy się z niego jak ze złotego medalu" - powiedział PAP burmistrz Górzna, najmniejszego miasta, z ponad 600-letnią tradycją, liczącego 1400 mieszkańców Robert Stańko.
Podia pierwszego Turnieju Orlika:
dziewczęta młodsze 1. UKS SP 12 Tęcza Bydgoszcz (Kujawsko-pomorskie) 2. UKS Sprinter Gościno (Zachodniopomorskie) 3. MUKS Gorzów Wielkopolski (Lubuskie)
dziewczęta starsze 1. MUKS 2 Stilon Gorzów Wielkopolski (Lubuskie) 2. Barcelona Gościno (Zachodniopomorskie) 3. Dziesiątka Kraków (Małopolskie)
chłopcy młodsi 1. UKS nr 4 Kościan (Wielkopolskie) 2. UKS Wodnik Górzyno (Kujawsko-pomorskie) 3. LUKS Trójka Węgorzyno (Zachodniopomorskie)
chłopcy starsi 1. Gimnazjum nr 1 Bytom (Śląskie) 2. Olo Władysławów (Wielkopolskie) 3. G4 Zielona Góra (Lubuskie)
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.