Premier Donald Tusk uhonorował w sobotę na Torwarze pucharami i medalami 24 najlepsze drużyny w pierwszej edycji Turnieju Orlika. W finale imprezy startowały 64 zespoły dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych.
"Spełniły się moje marzenia, choć nie do końca, bo wiele lat temu marzyłem, by nie stanąć w garniturze i otwierać taki wielki turniej, ale żeby być tam wśród jednej z tych drużyn jako zawodnik. Nie udało się, ale udała się rzecz dużo wspanialsza niż spełnienie marzeń jednego człowieka. Sto tysięcy zawodniczek i zawodników na tysiącu najnowocześniejszych boisk w Europie, 10 tysięcy drużyn - te liczby robią wrażenie. Opisują marzenie nie tylko jednego chłopaka, lecz marzenia tysięcy dziewcząt i chłopców, aby nasze życie codzienne było radosnym" - powiedział Donald Tusk otwierając imprezę.
"Warto było dla was budować te boiska" - dodał premier.
Całe sobotnie popołudnie trwał na Torwarze piłkarski festiwal. Premier cierpliwie rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Wśród gości nie zabrakło medalistów olimpijskich, mistrzostw świata i Europy: wioślarzy Adama Korola, Konrada Wasielewskiego, Kajetana Broniewskiego, szermierzy Sylwii Gruchały, Mariana Sypniewskiego, gimnastyka Leszka Blanika czy też lekkoatletów Moniki Pyrek, Tomasza Majewskiego i Piotra Małachowskiego.
Specjalnymi piłkami z czekolady uhonorowano dwie drużyny dziewcząt z miejscowości Gościno, które przegrały mecze finałowe.
Na zakończenie imprezy na Torwarze działacze z województwa zachodniopomorskiego wręczyli Donaldowi Tuskowi pamiątkową koszulkę. Premier na zakończenie turnieju podziękował tysiącom ludzi, którzy pomogli budować Orliki, a teraz uczą na nich piłkarskiego fachu dziewczęta i chłopców. "Cała Polska jest z was bardzo dumna" - powiedział szef rządu.
W finałach turnieju startowały po cztery najlepsze drużyny z każdego województwa. W sumie 64 zespoły dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 oraz 12-13 lat. Rywalizacja rozpoczęła się 10 września na 912 Orlikach w całym kraju, a piłkę kopało 9949 drużyn, w tym 2601 dziewczęcych. Dotychczas oddano do użytku 1349 Orlików.
"Poziom turnieju był bardzo wysoki, a finał rywalizacji chłopców starszych rewelacyjny" - ocenili zgodnie arbitrzy związkowi Marcin Przybysz, Tymoteusz Jeż i Patryk Bartnicki.
"Tego dnia długo nie zapomnę. Wprawdzie przypadło nam drugie miejsce w kategorii chłopców młodszych, ale cieszymy się z niego jak ze złotego medalu" - powiedział PAP burmistrz Górzna, najmniejszego miasta, z ponad 600-letnią tradycją, liczącego 1400 mieszkańców Robert Stańko.
Podia pierwszego Turnieju Orlika:
dziewczęta młodsze 1. UKS SP 12 Tęcza Bydgoszcz (Kujawsko-pomorskie) 2. UKS Sprinter Gościno (Zachodniopomorskie) 3. MUKS Gorzów Wielkopolski (Lubuskie)
dziewczęta starsze 1. MUKS 2 Stilon Gorzów Wielkopolski (Lubuskie) 2. Barcelona Gościno (Zachodniopomorskie) 3. Dziesiątka Kraków (Małopolskie)
chłopcy młodsi 1. UKS nr 4 Kościan (Wielkopolskie) 2. UKS Wodnik Górzyno (Kujawsko-pomorskie) 3. LUKS Trójka Węgorzyno (Zachodniopomorskie)
chłopcy starsi 1. Gimnazjum nr 1 Bytom (Śląskie) 2. Olo Władysławów (Wielkopolskie) 3. G4 Zielona Góra (Lubuskie)
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.