Rzadziej na śmietnik trafiały przede wszystkim produkty o krótkim terminie ważności, taki jak warzywa i owoce.
Ankietowe badania porównawcze przeprowadzili pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Porównano w nich gospodarowanie żywnością w styczniu i lutym z kwietniem i majem bieżącego roku. Autorki badania przypuszczały, że ze względu na duże, robione w czasie izolacji na zapas zakupy, będą powodem większego marnotrawienia produktów spożywczych. Z udzielonych odpowiedzi płyną jednak inne wnioski.
Jak mówi serwisowi "Nauka w Polsce" dr Ewelina Marek-Andrzejewska z Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie UP w Poznaniu, aż 39 proc. respondentów stwierdziło, że w tym okresie wyrzucało mniej żywności. Rzadziej jedzenie trafiało na śmietnik z powodu przekroczenia daty ważności, zbyt dużych porcji posiłków, niewłaściwego przechowywania żywności czy dlatego, że produkt nie smakował. Wyrzucano mniej niż 10 proc. zakupionych produktów, a najbardziej spadło marnotrawienie przetworów mlecznych, owoców i warzyw.
Chociaż ankieta nie została przeprowadzona na reprezentatywnej próbie (w badaniu uczestniczyło około 100 osób, główni osoby młode i w średnim wieku, przede wszystkim kobiety), to podobne wnioski dają szersze analizy przeprowadzone w innych krajach - m.in. Chinach,Tunezji czy Katarze.
Od kilku lat Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów, w których na śmietniki trafia najwięcej żywności. Te dane niepokoją i mogą budzić nasze sumienia, gdy zestawimy je z sytuacją wielu regionów świata, w których panuje głód.
O tym jak w łatwy sposób ograniczyć marnowanie jedzenia i jakie najczęściej popełniamy błędy przeczytasz TUTAJ.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.