Posuwa się naprzód sprawa beatyfikacyjna twórcy słynnego kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie, który Papież będzie wkrótce (7 listopada) osobiście konsekrował.
Stan procesu przedstawiono wczoraj w tym hiszpańskim mieście na konferencji prasowej. Odbyła się ona w krypcie świątyni Sagrada Familia, gdzie spoczywa zmarły 85 lat temu (w 1926 r.) Antoni Gaudí. Jak ukazują licznie zebrane z całego świata świadectwa, był on nie tylko wielkim, nowatorskim architektem o dużym poczuciu przestrzeni sakralnej. Przyczynił się do połączenia rozbitych rodzin i głębokich nawróceń. Odnotowano też przypisywane jego wstawiennictwu cuda. Jego proces diecezjalny toczył się przez trzy lata w Barcelonie, a w 2003 r. został otwarty w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Trwają w niej już prace nad tomem dokumentacji zwanym positio.
W przyszłym roku odbędzie się też w Rzymie wystawa, zatytułowana: „Gaudí – Sagrada Familia w Barcelonie. Sztuka, nauka, duchowość”. Trwać będzie przez cały kwiecień i połowę maja (od 1 kwietnia do 15 maja 2011 r.) w znajdującym się przy placu św. Piotra, na lewo od bazyliki watykańskiej, skrzydle Karola Wielkiego. Jej zorganizowanie Papieska Rada ds. Kultury zleciła dwóm katolickim fundacjom z Barcelony. Wystawa ukaże życie i twórczość katalońskiego architekta ze szczególnym uwzględnieniem jego głównego dzieła, kościoła Świętej Rodziny. Będzie można zobaczyć jego plany, makiety, fotografie, wideo, a także paramenty liturgiczne i inne dzieła sztuki ze świątyni Sagrada Familia.
Obejrzyj katedrę w Barcelonie:
romereports
Gaudi's Sagrada Familia Medieval Temple for the 21st Century
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.