Posuwa się naprzód sprawa beatyfikacyjna twórcy słynnego kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie, który Papież będzie wkrótce (7 listopada) osobiście konsekrował.
Stan procesu przedstawiono wczoraj w tym hiszpańskim mieście na konferencji prasowej. Odbyła się ona w krypcie świątyni Sagrada Familia, gdzie spoczywa zmarły 85 lat temu (w 1926 r.) Antoni Gaudí. Jak ukazują licznie zebrane z całego świata świadectwa, był on nie tylko wielkim, nowatorskim architektem o dużym poczuciu przestrzeni sakralnej. Przyczynił się do połączenia rozbitych rodzin i głębokich nawróceń. Odnotowano też przypisywane jego wstawiennictwu cuda. Jego proces diecezjalny toczył się przez trzy lata w Barcelonie, a w 2003 r. został otwarty w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Trwają w niej już prace nad tomem dokumentacji zwanym positio.
W przyszłym roku odbędzie się też w Rzymie wystawa, zatytułowana: „Gaudí – Sagrada Familia w Barcelonie. Sztuka, nauka, duchowość”. Trwać będzie przez cały kwiecień i połowę maja (od 1 kwietnia do 15 maja 2011 r.) w znajdującym się przy placu św. Piotra, na lewo od bazyliki watykańskiej, skrzydle Karola Wielkiego. Jej zorganizowanie Papieska Rada ds. Kultury zleciła dwóm katolickim fundacjom z Barcelony. Wystawa ukaże życie i twórczość katalońskiego architekta ze szczególnym uwzględnieniem jego głównego dzieła, kościoła Świętej Rodziny. Będzie można zobaczyć jego plany, makiety, fotografie, wideo, a także paramenty liturgiczne i inne dzieła sztuki ze świątyni Sagrada Familia.
Obejrzyj katedrę w Barcelonie:
romereports
Gaudi's Sagrada Familia Medieval Temple for the 21st Century
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.