Rosjanie i Polacy wspólnie o wojnie

Od zwiedzania byłego obozu Auschwitz-Birkenau rozpoczęło się w Oświęcimiu seminarium polsko-rosyjskie poświęcone drugiej wojnie światowej. Ma ono zbliżyć nie tylko oba narody, ale także Kościoły katolicki i prawosławny. W spotkaniu udział bierze kilkudziesięciu studentów i wykładowców z Rosji i Polski.

Seminarium „Wspólna odpowiedzialność. Różne wspomnienia z II wojny światowej” zorganizowały: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Regionalne Centrum Historii Mówionej w Woroneżu i Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny Woroneżu.

Jak wyjaśnia ksiądz Manfred Deselaers – niemiecki kapłan z Aachen, pracujący od wielu lat w Oświęcimiu – celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi jego uczestników na podobieństwa i różnice w pamięci o II wojnie światowej z perspektywy polskiej i rosyjskiej, a w szczególności teologiczne podejście do tego zagadnienia.

„Teraz mówi się dużo o próbach zmian w relacjach polsko-rosyjskich. Codziennie widzimy, jakie to trudne. Ale również Kościoły próbują się do siebie zbliżyć. Trwają oficjalne rozmowy między polskim episkopatem a Kościołem prawosławnym w Rosji. Więc spotkanie to wpisuje się w ten nurt próby zbliżenia i rozumienia się” – zauważa wicedyrektor Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

W ramach seminarium ks. Deselaers przedstawi wykład o różnych perspektywach pamięci o Auschwitz, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy żydowskiej i niemieckiej. Uczestnicy zwiedzą także wystawę Mariana Kołodzieja przy franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach.

Na sobotę zaplanowano zwiedzanie wystaw krajowych w Muzeum, a następnie wykłady prezentujące polskie i rosyjskie wspomnienia II wojny światowej.

Ks. Sergiej Ulanskij, wicedyrektor szkoły prawosławnej w Woroneżu opowie o teologicznym podejściu do problematyki wojny, a ks. Łukasz Kamykowski, dyrektor Instytutu ds. Ekumenizmu i Dialogu Papieskiej Akademii Jana Pawła II w Krakowie, przedstawi ten sam problem z perspektywy teologii katolickiej.

Spotkanie zakończą nabożeństwa: katolickie nieszpory i rosyjska Panichida za poległych więźniów sowieckich w Auschwitz.

Seminarium zorganizowano przy współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu oraz Instytutu Ekumeny i Dialogu Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Poniedziałek
rano
24°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
wiecej »