Kraków: Wolontariusze kwestują na cmentarzach

Wolontariusze rozpoczęli w sobotę kwestę na największym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim; zbierają fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W niedzielę i w dzień Wszystkich Świętych zbiórka będzie trwać także na cmentarzach: Podgórskim i Bronowickim.

Kwestę zorganizował po raz 30. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic.

Jak poinformował PAP w sobotę przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, przez trzy dni pieniądze na krakowskich nekropoliach będzie zbierać około 200 wolontariuszy. Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Zbigniew Wodecki, Jerzy Fedorowicz.

"W tym roku z powodu wyborów samorządowych będziemy mieć wielu kwestujących polityków" - dodał Kornecki.

Z puszkami pojawią się m.in. kandydaci na prezydenta Krakowa: ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski, Stanisław Kracik (PO) i Andrzej Duda (PiS), a także kandydaci na radnych. Wśród zbierających fundusze jest także młodzież szkoląca się na kursie dla przewodników po Krakowie.

"Pieniądze zebrane podczas zbiórki przeznaczymy tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach" - zapowiedział Kornecki.

Według niego w ciągu 30 lat dzięki pieniądzom z kwest udało się odnowić ponad 400 nagrobków. W zeszłym roku uzbierano blisko 61 tys. zł. Z biegiem czasu do akcji włączyła się gmina Kraków, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, a także liczne osoby prywatne; łącznie z wykorzystaniem ich funduszy odnowiono blisko tysiąc nagrobków.

"To wielki sukces, ale tylko na samym cmentarzu Rakowickim kilka tysięcy innych wciąż czeka na ratunek. Skala potrzeb jest ogromna" - podkreślił Kornecki.

Jak poinformował, w tym roku udało się wyremontować prawdopodobnie najstarszy zachowany nagrobek na cmentarzu Rakowickim z wyrytą datą "kwiecień 1803 roku". "To unikalny, piękny nagrobek w stylu klasycystycznym, który należał do bardzo znanej krakowskiej rodziny kupieckiej" - ocenił szef komitetu.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta. W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund. Na Starym Cmentarzu Podgórskim, który jest najstarszą krakowską nekropolią, pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »