Reklama

Przegląd Filmów Wartościowych w Warszawie

"Siódma pieczęć" Ingmara Bergmana, "Sophie Scholl - ostatnie dni" Marca Rothemunda i "Wyspa" Pawła Łungina - te m.in. tytuły są w programie 2. Przeglądu Filmów Wartościowych "Prześwit" w Warszawie. Impreza odbędzie się w dniach 4-7 listopada.

Reklama

"Artyści powinni przygotować nasze dusze do percepcji i recepcji dobra" - to słowa wybitnego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego (1932-1986), które staną się mottem przeglądu.

Filmy będą prezentowane w bródnowskim kinie Świt przy ul. Wysockiego.

"Siódmą pieczęć" (1957) Bergmana uhonorowano Specjalną Nagrodą Jury w Cannes. "Moralitet ubrany w średniowieczny kostium - to pierwsza część z tak zwanego cyklu wertykalnego, a zarazem pierwsza Bergmanowska próba poznania Boga; próba, którą autor ponowi w wielu tytułach, choćby w +Jak w zwierciadle+, +Gościach Wieczerzy Pańskiej+ i +Milczeniu+" - przypomnieli organizatorzy przeglądu.

Bohater "Siódmej pieczęci", grany przez Maxa von Sydowa rycerz Antonius Block, wraca z wyprawy krzyżowej. Podróżuje przez rejony wyniszczone szalejącą zarazą, obserwuje okrutne gwałty, pochody biczowników. Swą podróż Block traktuje jak drogę do poznania prawd ostatecznych. Ponieważ życie wokół wydaje się pozbawione sensu, a Bóg zdaje się milczeć, rycerz zwraca się ze swymi rozterkami do spersonifikowanej Śmierci. Śmierć decyduje się podjąć wyzwanie. Gra z Blockiem w szachy. Na jednej szali kładzie tajemnicę wszechrzeczy, na drugiej - życie rycerza.

Dramat "Sophie Scholl - ostatnie dni" (2005) Rothemunda to oparty na faktach biograficzny film o bohaterskiej młodej dziewczynie - niemieckiej działaczce ruchu antynazistowskiego oporu w czasach Trzeciej Rzeszy. Scholl za to, że - razem z grupą młodych Niemców zrzeszonych w studenckiej organizacji ruchu oporu Biała Róża - otwarcie sprzeciwiała się zbrodniczej ideologii głoszonej przez Hitlera, została w wieku niespełna 22 lat skazana na śmierć i stracona przez zgilotynowanie.

"Sophie Scholl - ostatnie dni", produkcja niemiecka, był nominowany do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Odtówrczyni głównej roli, Julia Jentsch, otrzymała za tę kreację Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na festiwalu w Berlinie oraz Europejską Nagrodę Filmową.

"Wyspa" (2006) Rosjanina Pawła Łungina to opowieść o grzechu i odkupieniu. Anatolij, główny bohater, znaleziony na brzegu morza przez mnichów, pracuje w monastyrze jako palacz. Sypia w kotłowni, odziany w łachmany. Ciężką pracą, modlitwą i ascezą budzi podziw mieszkańców klasztoru oraz okolicznej ludności. Anatolij pomaga ludziom, okazuje im wiele dobroci, a oni uważają go za świętego. Tymczasem mężczyzna cierpi, gnębiony wyrzutami sumienia. Przed laty - w obronie własnej - zabił człowieka.

Pozostałe filmy w programie to: "Ewangelia według Mateusza" Piera Paolo Pasoliniego, "Misja" Rolanda Joffe'a, "Prosta historia" Davida Lyncha, "Chrzest" Marcina Wrony, "Gabinet doktora Caligari" Roberta Wiene, "Pielgrzym" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina i "Trzy minuty. 21.37" Macieja Ślesickiego.

Organizatorami 2. Przeglądu Filmów Wartościowych "Prześwit" są: Instytut Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Jana Pawła II i kino Świt.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama