Modlitwą w intencji Ojczyzny Kościół w Polsce włącza się w obchody przypadającego dziś Narodowego Święta Niepodległości. Odbywają się koncerty patriotyczne – choć ze względu na pandemię może w nich uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Wiele domów ozdobionych jest w tych dniach biało-czerwonymi flagami.
Centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie odbywają się w Warszawie. To tu składane są wieńce przed pomnikami Ojców Polskiej Niepodległości. Przed południem msza w int. Ojczyzny sprawowana była w Świątyni Opatrzności Bożej. W liturgii, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, uczestniczył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.
W homilii bp Józef Guzdek, ordynariusz polowy Wojska Polskiego zaapelował o jedność i dialog w Ojczyźnie. „Szczególnie dziś, kiedy cały kraj zmaga się z groźną pandemią, należy «zapomnieć o pożytkach własnych», odrzucić język pogardy, nienawiści i wrogości oraz strategię odwetu. Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny. Trzeba pójść drogą dialogu i porozumienia” – mówił bp Guzdek.
Msze w int. Ojczyzny sprawowane były dziś w wielu polskich kościołach. W Gnieźnie abp Wojciech Polak, Prymas Polski zauważył, że „potrzebujemy dziś w relacjach społecznych uzdrowienia - uzdrowienia z nieufności wobec samych siebie i innych”.
Z kolei w Przemyślu abp Adam Szal apelował, aby budować ojczyznę jako cywilizację miłości. Podkreślał, że nie obronimy jej nienawiścią, ale miłością.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.