Kardynał Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita wrocławski, otrzymał godność Honorowego Obywatela Miasta Orneta oraz został odznaczony przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego najwyższym wojewódzkim odznaczeniem.
Po 65 latach od zakończenia II wojny światowej najwyższy kościelną godnością Przesiedleniec z Wileńszczyzny został uhonorowany przez społeczeństwo Ornety oraz Warmii i Mazur.
„W tym odznaczeniu Jego Eminencji Kardynała Świętego Kościoła Rzymskiego został oddany szacunek wszystkim, którzy pozbawieni swojej odwiecznej ojczyzny na Polskich Kresach odnaleźli ją na Warmii i Mazurach” – powiedział podczas wczorajszej uroczystości abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.
Uroczystość nadania 87-letniemu kardynałowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Orneta odbyła się w Ratuszu Miejskim, natomiast w kościele św. Jana Chrzciciela Ksiądz Kardynał odprawił uroczystą Mszę Św. i wygłosi homilię.
W słowie wprowadzającym do Mszy św. abp Ziemba przypomniał, że przed kilkoma miesiącami kard. Gulbinowicz zwrócił uwagę na potrzebę dostrzeżenia i docenienia tych, którzy po ostatniej wojnie światowej przystąpili do odbudowywania życia na tzw. Ziemiach Odzyskanych z gruzów i zniszczeń nie tylko materialnych ale także moralnych.
Po wojnie na terenach Warmii i Mazur pozostali nieliczni dawni jej mieszkańcy. Na miejsce tych, którzy zginęli, albo wyjechali, przybyli nowi mieszkańcy, dobrowolnie albo z przymusu.
„Dzisiaj, po 65 latach od zakończenia II wojny światowej, wyraźniej dostrzegamy twórcze działanie Bożej łaski. Przesiedleńcy ze Wschodu pozbawieni dorobku pokoleń, przywieźli ze sobą wartości niezwykle cenne: wiarę w Boga, umiłowanie Ojczyzny, ludzką uczciwość – mówił abp Ziemba. – Te wartości pielęgnowali w rodzinie, która od wieków była u nich w wielkim szacunku. Ludziom ze Wschodu zawdzięczamy ubogacenie warmińskiej tradycji religijnej nabożeństwem do Chrystusa Miłosiernego i cześć Matki Boskiej Ostrobramskiej. Zachowując swoją własną, kresową tradycję w duchu miłości Boga i Ojczyzny wychowywali swoje dzieci. Za to świadectwo dziękowaliśmy Panu Bogu przez orędownictwo Maryi, Matki Pokoju w Stoczku z końcem sierpnia bieżącego roku” – powiedział metropolita warmiński.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa Archidiecezji Warmińskiej, przedstawicieli władz samorządowych miejskich, powiatowych i wojewódzkich, z Jackiem Protasem, Marszałkiem Województwa.
Henryk Gulbinowicz urodził się w podwileńskich Szukiszkach w 1923 r.. Szkołę podstawową ukończył w Wilnie. W tym też mieście, po ukończeniu Gimnazjum, uzyskał świadectwo dojrzałości. W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Romualda Jałbrzykowskiego.
W roku 1959, na prośbę Biskupa Warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego, podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970).
Jako wychowawca kandydatów do kapłaństwa dał się poznać jako doskonały pedagog, ceniony wykładowca i utalentowany organizator. Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki przy parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.
W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.
W maju br. kard. Gulbinowicz obchodził uroczyście 60-lecie kapłaństwa, 40-lecie biskupstwa i 25-lecie kardynalatu.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.